Francja

Arles

zdjęcia | komentarze

Arles jest miastem po prostu w pełni prowansalskim, wszystko jest tu pastelowe i jedynie zmienia odcienie z nadejściem wieczora, kiedy zaczyna złocić się w promieniach zachodzącego słońca. Każda kamienica przystrojona jest błękitnymi czy szarymi okiennicami, a sprzedawane dla turystów lawendowe pamiątki, nawet w postaci pluszowych misiów, dodają mu jeszcze większego uroku.

Liczne starożytne zabytki Arles niezaprzeczalnie wskazują na jego długą historię. Odkrycia archeologiczne potwierdziły obecność Ligurów na tych terenach już około 800 r. p.n.e. Pierwsze wzmianki o grecko-fenickim porcie handlowym, nazwanym początkowo Theline, pochodzą z 6 wieku p.n.e.. Natomiast Rzymianie przejęli miasto w 123 r. p.n.e..
W tutejszych stoczniach Juliusz Cezar budował statki szykując się do podbicia Massali (dzisiejsza Marsylia).

Rzymskie Arelate było ważnym portem i znaczącym miastem prowincji Gallia Narbonensis, co przyczyniło się do powstania wielu budynków użyteczności publicznej, w tym istniejących do dzisiaj amfiteatru, teatru, czy term.

Aby wybudować amfiteatr zaistniała potrzeba usunięcia części muru pochodzącego jeszcze z czasów Augusta. Ślady tego pozwoliły ustalić, że powstał on w I w. n.e.. W średniowieczu wewnątrz amfiteatru wyrosło całe osiedle mieszkaniowe, zamurowane zostały zewnętrzne arkady, dodano wieże i amfiteatr stał się twierdzą. Dopiero w XIX wieku rozpoczęto projekt ratowania amfiteatru. Wówczas to wykupiono i wyburzono istniejące tam domy, a amfiteatr ponownie zaczął służyć jako scena dla licznych spektakli.

 

Fotografie z Arles

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *