Czechy

Český Krumlov

zdjęcia | komentarze

Český Krumlov z pewnością jest jednym z najbardziej malowniczych miast Europy, stąd też w 1992 roku jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO. Powstał nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy. Nad miasteczkiem góruje, na pionowej skale, ogromny zamek, z kilkoma dziedzińcami i pokrytą freskami kolorową wieżą.

Badania archeologiczne potwierdzają fakt o istnieniu osadnictwa na tym terenie już w epoce brązu. Najstarsza pisemna wzmianka o grodzie, pisemny dokument mówiący o istnieniu miasta o nazwie „Chrumbenowe” pochodzi z 1253 roku. Budowę zamku rozpoczęli członkowie czeskiego rodu Vitkowiców. Zarówno oni jak i Rožmberkowie mieli w herbie pięciopłatkową różę, symbol często kojarzony z Českim Krumlovem. Rožmberkowie, wybitni gospodarze i mecenasi kultury, rezydowali tutaj od 1302 do 1602 roku i to oni rozbudowali zamek i nadali mu renesansową postać.

Maleńkie miasto zachwyca delikatnym urokiem, wąskimi, krętymi uliczkami, maleńkimi sklepikami czy kawiarniami. Stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, rozwijającego się bez zakłóceń przez pięć wieków, dzięki czemu zachowało swoją renesansową i barokową architekturę.

 

Fotografie z Czeskiego Krumlova

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *