Chania – urokliwa wenecka zabudowa i port z latarnią morską

Chania DSC 1318 mini
zdjęcia | komentarze
Minojska Kydonia

Chania, leżąca między szmaragdowym morzem i Białymi Górami (Lefka Ori), jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej urzekających miast Krety. Niegdyś znajdowała się tu minojska osada Kydonia (pigwa). Jej fragmenty zostały odkryte podczas wykopalisk prowadzonych w położonej na wzgórzu za portem dzielnicy Kastelli.

W okresie klasycznym starożytnej Grecji Kydonia odrodziła się jako ważne państwo-miasto (na tyle ważne, żeby Homer wspominał je w Odysei). Po zdobyciu Krety przez Rzymian w 69 r. p.n.e. Kydonia została uprzywilejowana poprzez nadanie jej statusu niezależnego miasta-państwa i zachowała np. prawo do wybijania własnych monet.

Bizantyjska Chania i wenecka La Canea

W czasach późniejszych, kiedy Bizancjum odzyskało miasto, jego nazwa została zmieniona na używaną obecnie – Chania. Bizantyjczycy rozpoczęli fortyfikowanie miasta, aby zapobiec kolejnej inwazji arabskiej. Wenecjanie po przejęciu Krety kontynuowali umacnianie i rozbudowywanie obwarowań Chanii (nazywanej wówczas La Canea), nadając jej nadal widoczny kształt. Po upadku Konstantynopola w 1453 roku, na Krecie znalazło schronienie wielu chrześcijańskich księży, zakonników czy artystów. Chania, jak reszta Krety rozkwitała stając się mieszanką kultury greckiej, bizantyjskiej i weneckiej. Wówczas powstało też wiele najważniejszych budynków miasta.

Wojna kandyjska, czyli wojna wenecko-turecka

Podczas wojny wenecko-tureckiej w latach 1645-1669 (zwanej też wojną kandyjską) weneckie mury obronne nie uratowały miasta przed turkami osmańskimi. Kiedy po wieloletniej obronie upadł też Heraklion, Kreta dostała się pod panowanie tureckie.

Podczas II wojny światowej, inwazji i okupacji niemieckiej Chania została poważnie zbombardowana.

Chania – najpiękniejsze miasto Krety

Mimo wielu wciąż widocznych zniszczonych wojną budynków, Chania przez wielu uważana jest za najpiękniejsze miasto Krety. Przyciąga wenecką zabudową i pięknym portem z latarnią morską. Szczególnie ładna staje się po zmroku, kiedy restauracje zapełniają się po brzegi, a uliczki starówki przystrojone przeróżnymi towarami, pamiątkami i kwiatami stają się jeszcze bardziej kolorowe. 🙂

 

Fotografie z Chanii

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *