Jordania

Petra – schody do Klasztoru

zdjęcia | komentarze

Niezliczone schody, zakręty, prawie przepaści, wędrówka wydawałoby się długa, ale nie jest tak daleko. Poza tym po drodze mamy oczywiście rozrywkowo kolorowe stragany i świeży sok pomarańczowy, nigdzie w Petrze nie smakuje tak jak tutaj, na schodach do Klasztoru 🙂 .

Wyrzeźbiony głęboko w klifowej ścianie Dżabal ad-Dajr jest jednym z największych grobowców Petry, mierzy sobie 47 m szerokości i 51 m wysokości. Zbudowany został na wzór Skarbca Faraona. Niegdyś przed fasadą znajdował się dziedziniec otoczony kolumnadą. W jego wnętrzu znajduje się ołtarz i ławy, stąd przypuszczenie, że używany był w celach religijnych. Zbudowany został na początku II wieku n.e., podczas rządów króla Rabela II, a inskrypcja znaleziona w pobliżu sugeruje, że mógł powstać ku pamięci króla Nabatejczyków Obodasa II. W czasach bizantyjskich chrześcijanie ponownie wykorzystali budowlę jako kaplicę, a na tylnej wewnętrznej ścianie wykuli krzyże. Stąd wzięła się nazwa Klasztor (Monastyr).

Jedyne na co trzeba uważać po drodze do Klasztoru to osiołki, wożące tam i z powrotem tych bardziej leniwych albo słabszych turystów. Osiołki miały to do siebie, że kiedy już nabrały prędkości to nie wyglądały jakby chciały zwalniać, sprawnie pokonując kolejne stopnie. Muszę też przyznać, że Ci powiedzmy leniwi turyści w przypadku zbiegania osiołka z góry, musieli mieć sporo odwagi, bo schody były po prostu wyślizgane.

 

Fotografie z Petry

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *