Malta

Valletta i jej zabytki – miasto Rycerzy św. Jana Chrzciciela

Valletta DSC 0160 mini
zdjęcia | komentarze
Valletta i jej zabytki

Spacerując po Valletcie bez trudu można znaleźć wszystkie najważniejsze jej zabytki, o dużym znaczeniu historycznym.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela

Najważniejszy kościół Malty, Konkatedra św. Jana Chrzciciela ukończony został w 1577 roku. Wnętrze świątyni, jak i jej fasada, miało być proste i surowe. Jednak w XVII wieku Wielki Mistrz Rafael Cotoner zlecił dekorację kościoła Mattii Pretiemu, który przeobraził jego wnętrze w perełkę sztuki barokowej. Sklepienie ozdobione zostało cyklem fresków przedstawiających sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Każdy element katedry wypełniony został dekoracjami, a ich bogactwo jest po prostu oszałamiające.

Pałac Wielkich Mistrzów

Do 1580 skończono budowę siedmiu auberges (do dnia dzisiejszego zachowało się pięć), czyli siedzib rycerzy poszczególnych prowincji zakonu. Wyróżniający się Zajazd Kastylijski przeznaczony na kwaterę rycerzy języka hiszpańskiego został w XVIII wieku znacząco przebudowany w stylu barokowym. Natomiast siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu Joannitów, czyli Pałac Wielkich Mistrzów powstał między 1571 i 1574.

Sacra Infermeria

Aby spełnić obowiązek zakonu, czyli służbę chorym, joannici wznieśli w Vallettcie szpital Sacra Infermeria (Święty Szpital). Został on otwarty w 1575 roku. Stosowano w nim nowatorskie rozwiązania i zabiegi lecznicze, np. podawano jedzenie na srebrnych (antybakteryjnych) talerzach. Główna sala mogła pomieścić nawet 600 pacjentów i nadal jest jedną z największych w Europie, mimo, że szpital odbudowany po zniszczeniach wojennych nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji.

Teatr Manoel

Dla zapewnienia rycerzom „uczciwej rozrywki” w 1731 roku w ciągu zaledwie 10 miesięcy powstał Teatr Manoel, całkowicie sfinansowany przez Wielkiego Mistrza Antonio Manoel’a de Vilhena. Jest on obecnie jednym z najstarszych teatrów w Europie i na świecie.

Taka lista zabytków jest zdecydowanie dłuższa, szczególnie, że Valletta wypełniona jest pięknymi kościołami, muzeami czy pałacami. Można powiedzieć, że dla każdego się coś znajdzie 🙂 .

 

Fotografie z Valletty i jej zabytków

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *