Jordania

Wadi Rum

zdjęcia | komentarze

Wadi Rum to jedno z najwspanialszych zarówno krajobrazowo jak i geologicznie miejsc na świecie. Pustynia ta znajduje się w południowo-wschodniej Jordanii i obejmuje wielki płaskowyż, leżący na wysokości 800-1000 m. n.p.m.. Piaskowce, z których zbudowane jest Wadi Rum, wskutek intensywnej erozji rozpadły się, tworząc różnorodne formy skalne, pojedyncze ostańce, poszarpane skalne zwały, kaniony wypełnione piaskiem czy skalne mosty. W efekcie cały obszar pokryty został różnobarwnymi piaskami, tworzącymi liczne, nie tylko niezwykle kolorowe, ale też naprawdę wysokie wydmy.

Nazwa regionu (arabskie Wādī Ramm), wywodzi się od największej wadi (czyli doliny) w całej Jordanii, natomiast samo słowo Ramm prawdopodobnie pochodzi od starosemickiego iramm, oznaczającego „wysoki” lub „wzniesienia”, co być może wskazuje na potężne skalne wzniesienia, wypełniające całą dolinę. Spotyka się również nieco bardziej romantyczne czy bajkowe określenie „Dolina Księżycowa” 🙂 .

Imponująca i przepiękna Wadi Rum, urzeka swoją urodą i kolorami. Pozwala też naprawdę odpocząć od zgiełku i jakiegokolwiek hałasu. Cisza jaka na niej panuje jest trudna do opisania, po prostu nieprzenikniona. Zdecydowanie nie ma tez czasu na nudę, mieszkający tutaj Beduini oferują różne rodzaje aktywności, w tym przejażdżkę na wielbłądach i nawet nocleg na pustyni 🙂 .

To właśnie tutaj znajdują się najwyższe masywy górskie Jordanii. Jabal Rum (1754 m n.p.m.), Jabal Um-Ishrin (1753 m n.p.m.) górują nad całym obszarem.

Ruchy tektoniczne, które zaczęły się około 35 mln lat temu i spowodowały powstanie Wielkich Rowów Afrykańskich, biegnących od południowej Turcji, przez Syrię, Morze Martwe i Morze Czerwone, i dalej wgłąb Afryki Wschodniej, spowodowały również na Wadi Rum wypiętrzenie się skał powstałych na przestrzeni wielu okresów geologicznych, głównie wczesnopaleozoicznych piaskowców: czerwonych z kambru (mających około 500 mln lat), jasnoszarych z ordowiku, białych z syluru. Prekambryjska warstwa granitów pozostała w większości pod powierzchnią ziemi.

Przez tysiące lat wędrowały tędy koczownicze ludy i karawany handlowe kierujące się na Półwysep Arabski. W IV w. p.n.e. wszystkie tutejsze szlaki handlowe kontrolowane były przez Nabatejczyków. Był to starożytny lud pochodzenia semickiego, który przybył na tereny południowej Jordanii i Izraela około VI wieku p.n.e., a w III wieku p.n.e. utworzył królestwo ze stolicą w Petrze. Byli oni nie tylko doskonałymi kupcami, ale opanowali również sztukę gospodarowania zasobami wody, budowali akwedukty i tamy, dzięki czemu potrafili stworzyć spore osady również na terenach pustynnych. Na Wadi Rum do obecnych czasów znajdują się ślady ich obecności w postaci budowli (np. świątyni) i licznych inskrypcji naskalnych.

Wędrując po Wadi Rum, bardzo często znajduje się odniesienia do postaci Lawrence’a z Arabii. Thomas Edward Lawrence w trakcie I wojny światowej służył jako oficer armii brytyjskiej na Bliskim Wschodzie. Istotnie przyczynił się do zwycięstwa arabskiej rewolty (1916-1918) skierowanej przeciwko Imperium Osmańskiemu, biorąc udział w kluczowych dla powstania starciach, m.in. zdobyciu Akaby. Jego powodzenie oraz sława, jaką cieszył się wśród miejscowej ludności zyskały mu przydomek Lawrence’a z Arabii. Wyczyny Lawrence’a stały się częścią lokalnego folkloru, a niektóre popularne miejsca turystyczne są nazwane jego imieniem, chociaż to, czy przebywał on w tych dokładnych miejscach nie jest do końca pewne.

Wadi Rum jest miejscem tak niezwykłym i pięknym, że aż trudno zrozumieć, że gdzieś na świecie istnieją takie krajobrazy. Natura wyrzeźbiła tu przeróżne, naprawdę oszałamiające formy skalne. Miejscowi Beduini, są wyjątkowo przyjaźni turystom, jedzenie przez nich przygotowywane naprawdę smaczne, a nocleg na pustyni to atrakcja sama w sobie 🙂 .

 

Fotografie z Wadi Rum

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *