zdjęcia | komentarze
Celtycka osada na Górze Gellerta
W późnej epoce brązu (1200-800 p.n.e.) Kotlina Panońska jak i leżący w jej obrębie obszar dzisiejszego Budapesztu znajdowały się w kręgu kultur pól popielnicowych. Nazwa ta pochodzi od popielnic czyli urn, w których umieszczano prochy zmarłych po całopaleniu. Jednak zdecydowanie więcej śladów na obszarze Budapesztu zostawili po sobie celtyccy Erawiskowie. W IV w. p.n.e. osiedlili się oni m.in. po budańskiej stronie Dunaju, na zboczu Góry Gellerta. Doceniając walory wytryskujących tam ciepłych źródeł, nazwali swoją osadę (oppidum) Ak-Ink, czyli „obfitość wód”.
Aquincum – stolica rzymskiej prowincji Pannonia Inferior
W końcu I w. p.n.e. Rzymianie, poszerzając swoje imperium, ustanowili jego północną granicę na Dunaju. Ze względu na strategiczność miejsca i niespokojne tereny przygraniczne przybywały tu kolejne oddziały rzymskich legionistów. Jednak pierwsza duża warownia o nazwie Aquincum powstała dopiero w 89 r. na mocy dekretu cesarza Domicjana. Z czasem Aquincum rozrosło się w duże miasto, aż w 106 r. za panowania cesarza Trajana zostało stolicą prowincji Pannonia Inferior (Dolna), terenu odpowiadającego dzisiejszemu Krajowi Zadunajskiemu. W okresie największego rozkwitu miasto liczyło około 60 tys. mieszkańców, jednak pod koniec IV w. ze względu na ciągłe najazdy Hunów zaczęło pustoszeć i podupadać. W 409 roku Rzymianie ostatecznie oddali Aquincum Hunom i opuścili miasto.
Awarowie i Madziarzy na Węgrzech
Po śmierci wodza Hunów Attyli w 453 r. inne plemiona jak Gepidzi, Longobardowie czy Ostrogoci utworzyły na obszarze Panonii własne państwa. W 568 r. Longobardowie utracili władany przez siebie obszar w Kotlinie Panońskiej na rzecz Awarów przybyłych wówczas na te tereny w ucieczce przed Turkami.
Awarowie zjednoczyli pod swoimi rządami cały obszar Kotliny Panońskiej i władali nim aż do IX w. kiedy to Panonią zainteresował się wódz Franków, Karol Wielki. Wraz z Awarami osiedlali się tu również Słowianie i Bułgarzy, których wpływy w regionie były coraz większe. Jednak wkrótce na horyzoncie pojawili się nowi gospodarze Panonii, Madziarzy.
Fotografie z Budapesztu
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂