zdjęcia | komentarze
Dlaczego Niemodlin?
W niedużym Niemodlinie zaskakuje przybyszów całkiem sporych rozmiarów zamek, Zamek w Niemodlinie. Pokaźna budowla intryguje, podobnie z resztą jak sama nazwa miasta. Wbrew pierwszemu skojarzeniu okazuje się jednak, że Niemodlin nazwany został po swoim pierwszym właścicielu, Niemodlimie.

Niemodlin na szlaku handlowym
Historia tego miejsca sięga odległych czasów. W pierwszych wieka n.e., w czasach Cesarstwa Rzymskiego przebiegał tędy Szlak Bursztynowy wiodący z Bałtyku do Rzymu.
Sam Niemodlin istniał już prawdopodobnie w X wieku. Wówczas była to osada handlowa przy ważnym szlaku prowadzącym do Pragi i Brna. Miasto wzmiankowane już w 1224 r. uzyskało prawa miejskie w 1283 roku. Nieco później, a dokładnie w 1313 r. zostało siedzibą księstwa niemodlińskiego.

Zamek w Niemodlinie
W tym samym czasie, w 1313 r. książę Bolesław I Pierworodny, syn księcia opolskiego Bolka I, ufundował zamek, w miejscu drewnianego grodu kasztelańskiego. Miała być to główna warownia nowo powstałego księstwa niemodlińskiego.
Jak to z zamkami bywało, tak też ten był wielokrotnie niszczony jak i przebudowywany. W XV wieku został zniszczony przez najazd husytów, a w 1552 r. przez pożar. Podczas XVI-wiecznej odbudowy zyskał cechy renesansowe. Wówczas powstał wewnętrzny, prostokątny dziedziniec otoczony arkadami. Wreszcie około 1740 r. Zamek w Niemodlinie został przekształcony w rezydencję w stylu późnobarokowym.

Zmienne dzieje Śląska
Zmienne losy Śląska powodowały też zmiany właścicieli zamku w Niemodlinie. Do 1532 r. zamek należał do śląskich książąt piastowskich, później przeszedł w ręce margrabiów brandenburskich. W XVI wieku Śląsk dostał się pod władanie Habsburgów, a od czasu wojen śląskich w XVIII wieku do 1945 r. znajdował się w granicach Prus (od 1871 r. Niemiec). Wówczas to właścicielami zamku były arystokratyczne rody niemieckie. Ostatni przedwojenni właściciele, hrabiostwo von Praschma, opuścili zamek w 1945 roku.
Zamek współcześnie
Jednak najbardziej zaskakujący jest fakt, że największe zniszczenia zamku w wieku XX przyniosły zmiany ustrojowe i przejęcie zamku za tzw. symboliczną złotówkę.
Dzisiaj, niestety w niezbyt dobrym stanie, Zamek w Niemodlinie znalazł już swoich nowych opiekunów. Miejmy nadzieję, że los się od niego już więcej nie odwróci 🙂
Youtube video
Zainteresowanych zapraszam również na mój kanał na Youtube. A tutaj krótki film Zamek w Niemodlinie.
Fotografie z Niemodlina
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂