zdjęcia | komentarze
Kościoły warowne w Siedmiogrodzie
Podróżując po Siedmiogrodzie po pewnym czasie można zauważyć wyróżniającą się wspólną cechę, łączącą miasta, wioski, klasztory czy nawet kościoły. Są to wszędobylskie fortyfikacje. Rejon ten przez wiele stuleci zagrożony był przecież ciągłymi najazdami, w XIII wieku przez Mongołów, a później przez długie stulecia przez Turków Osmańskich. Nawet najmniejsza społeczność potrzebowała schronienia w razie najazdu. Jednym z takich miejsc jest Viscri. Ta nieduża miejscowość przyciąga podróżnych chcących zwiedzić tutejszy warowny kościół w Viscri.

Sasi siedmiogrodzcy
W XII wieku królowie Węgierscy starali się zasiedlić region Siedmiogrodu (będący częścią Królestwa Węgier od X w.), sprowadzając saskich osadników. Sasi byli cenieni za wiedzę z zakresu górnictwa, mieli też poprawić gospodarkę tych terenów. W samym Viscri Sasi stanowili większość mieszkańców aż do XX wieku.
Warowne kościoły wznoszone były przez mieszkańców Siedmiogrodu od XIII do XVI wieku. Fortyfikacje były jednym z najistotniejszych elementów, zapewniających przetrwanie.

Warowny kościół w Viscri
Jednak badania archeologiczne w Viscri wykazały, że kościół w tym miejscu wybudowany został na początku XII wieku jeszcze przed saską kolonizacją, prawdopodobnie przez społeczność Seklerów. Seklerzy są węgierskojęzyczni. Choć pochodzenie Seklerów nie jest do końca znane, wielu badaczy uważa ich za odłam Węgrów, a współcześnie mają węgierską świadomość narodową.

Pierwsza wzmianka o Viscri pochodzi z ok. 1400 roku, wioska ta pojawiała się pod nazwą „Biały Kościół”.
Przez kolejne stulecia kościół był wielokrotnie przebudowywany i powiększany, aż wreszcie w XV w. został ufortyfikowany. Mur kurtynowy otaczał kościół już w XIII wieku.
Choć warowny kościół w Viscri nie jest największą budowlą tego typu, ani w jego wnętrzu nie znajdziemy imponujących dzieł sztuki, trzeba przyznać, że budowla ta daje dobre wyobrażenie o życiu w odosobnionej społeczności kilka stuleci temu w rejonie ciągle zagrożonym najazdami. Od 1999 r. cała wieś znajduje się na liście UNESCO.
Fotografie z Viscri
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂