Matala – rzymskie katakumby ukryte wysoko w klifach

Matala DSC 0648 mini
zdjęcia | komentarze
Minojski port morski

Matala, będąca dzisiaj miejscowością turystyczną, do połowy XX wieku była małą osadą rybacką. Jednak jej przeszłość jest zdecydowanie bardziej interesująca. W czasach minojskich Matala była portem morskim Fajstos, a później w czasach hellenistycznych i rzymskich portem Gortyny. Według Homera to właśnie tutaj rozbił się statek męża Heleny, Menelaosa wracającego spod Troi.

Rzymskie katakumby i piaskowcowe klify

Jednak najbardziej charakterystyczne są tutaj wznoszące się nad plażą piaskowcowe klify z widocznymi z daleka grotami. W czasach rzymskich służyły jako katakumby i chowano w nich zmarłych, później służyły one pierwszym chrześcijanom.

Piękne plaże i ruiny minojskiej miejscowości Kommos

Matala i jej okolice z pięknymi piaszczystymi plażami przyciągają tłumy wczasowiczów. Przy jednej z takich plaż znajdują się ruiny minojskiej miejscowości Kommos, prawdopodobnie będącej głównym portem Fajstos, niegdyś obok Knossos, jednego z najważniejszych minojskich miast na Krecie.

 

Matala i jej okolice na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *