Egipt

Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II i 2. dla Nefertari

AbuSimbel DSC 5408 mini
zdjęcia | komentarze
Abu Simbel

Wykute w masywie skalnego urwiska w XIII w. p.n.e. Wielka Świątynia Ramzesa II Wielkiego w Abu Simbel i sąsiednia Świątynia Hathor i Nefertari z pewnością wzbudzały podziw i zachwyt przez wiele stuleci.

Położone są w sercu Nubii, niemal przy granicy Egiptu z Sudanem, około 280 km od Asuanu przez Pustynię Zachodnią. Jednak dotarcie do nich warte jest każdego trudu 🙂 .

Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel

W teorii Wielka Świątynia w Abu Simbel została poświęcona bóstwom opiekuńczym egipskich miast Ra-Horachte z Heliopolis, Amonowi z Teb i Ptahowi z Memfis. Jednak w praktyce została wzniesiona ku czci największego faraona Egiptu Ramzesa II Wielkiego. Wielka Świątynia jest tak naprawdę odwzorowaniem wewnętrznego sanktuarium starożytnych, egipskich świątyń, z tą różnicą, że została ona wykuta głęboko w głąb skały (58 m). Wyrzeźbiona w skale fasada świątyni ma 38 m szerokości i 33 m wysokości, natomiast 4 kolosalne posągi siedzącego Ramzesa II w podwójnej koronie Górnego i Dolnego Egiptu mierzą po 20 m wysokości. Jeden z kolosów został zniszczony prawdopodobnie podczas trzęsienia ziemi w 27 r. p.n.e.. Obok i pomiędzy nogami faraona są mniejsze posągi przedstawiające członków rodziny królewskiej.

Ogromne kolumny Ozyrysa

Po wejściu do świątyni można poczuć się dosłownie jak w filmie przygodowym. Sala hypostylowa wsparta jest przez 8 filarów, a dokładnie przez 10 metrowe, ogromne posągi Ozyrysa z cechami Ramzesa II. Te po prawej stronie przedstawione są w podwójnej koronie Górnego i Dolnego Egiptu, a te po lewej w białej koronie Górnego Egiptu. Płaskorzeźby na ścianach przedstawiają liczne zwycięstwa wojenne Ramzesa II. Najciekawsze jest przedstawienie bitwy pod Kadesz, w której Ramzes II Wielki pokonał Hetytów około 1275 r. p.n.e.. Dość makabryczne wydają się sceny przedstawiające Ramzesa II masakrującego jeńców wojennych. Mimo wszystko taki był ich przekaz, miały przecież ukazać siłę i potęgę faraona.

Na końcu świątyni w sanktuarium Ramzes II Wielki zasiada obok triady bóstw. Ciekawym jest zjawisko zwane „cudem słońca”, kiedy 2 razy w roku (pierwotnie 19 lutego i 21 października) o świcie promienie słońca przechodzą przez całą świątynię oświetlając postaci faraona
i bogów Amonaa i Ra-Horachte, z wyjątkiem Ptaha, który przecież był bóstwem ciemności.

Świątynia Hathor i Nefertari

Mniejsza świątynia w Abu Simbel poświęcona została bogini Hathor. Ramzes II wybudował ją na cześć jego ukochanej żony Nefertari. We wnętrzu zdecydowanie mniejszym od Wielkiej Świątyni 6 kolumn z wyrzeźbioną postacią Hathor zdobi salę hypostylową.

Odkrywcy Abu Simbel

Przez stulecia, a nawet tysiąclecia Wielka Świątynia w Abu Simbel, jak wiele innych zabytków starożytnego Egiptu, była zagrzebana pod piaskowymi wydmami. Aż wreszcie w maju 1813 r. szwajcarski odkrywca Jean-Louis Burckhardt dostrzegł górne fragmenty 4 kamiennych
gigantów, a w 1817 r. Włoch Giovanni Battista Belzoni odkrył wejście do świątyni. W krótce do Abu Simbel przybyły tłumy podróżników, archeologów i turystów.

Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej

Jednak najtrudniejsze wyzwanie pojawiło się w latach 60. XX wieku, gdy budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej i powstanie Jeziora Nasera zagroziło zabytkom Nubii. Pod egidą UNESCO powstał międzynarodowy plan ich ratowania, którego symbolem i najtrudniejszym przedsięwzięciem stało się właśnie przeniesienie świątyń z Abu Simbel. We wrześniu 1968 świętowano zakończenie prac. Obie świątynie z Abu Simbel zostały pocięte na mniejsze (ale wiąż kilkutonowe) bloki i zrekonstruowane 90 m wyżej.

Wielka Świątynia w Abu Simbel jest z pewnością jedną z najbardziej niezwyczajnych, a przede wszystkim najbardziej majestatycznych świątyń w Egipcie. Niegdyś nad brzegiem Nilu, dziś nad brzegiem Jeziora Nasera, a mimo to niezmiennie wzbudza zachwyt każdego podróżnika. 🙂

 

Fotografie z Abu Simbel

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *