Brno starówka i zamek Špilberk – stolica Moraw Południowych

Brno DSC 4047 mini
zdjęcia | komentarze
Zamek Špilberk ze szczyptą historii

Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z epoki brązu i żelaza. Około V-VII wieku powstała słowiańska warownia, a później w XI wieku książę Brzetysław I założył gród, który z czasem rozwinął się w otoczone systemem umocnień średniowieczne miasto. W 1243 roku Brno stało się miastem królewskim.

W XIII wieku książę Przemysł Ottokar II rozpoczął budowę zamku na wzgórzu Špilberk, siedziby margrabiów morawskich, który w XVIII wieku Habsburgowie przekształcili w więzienie polityczne.

Brno – zwiedzanie starego miasta

Spacerując uliczkami starego miasta nie można przegapić Targu Kapustnego. Wciąż pełniący swoją starą funkcję targu owocowo-warzywnego, nie zmienił swojego kształtu od średniowiecza. Tuż obok przy ul. Radnickiej wznosi się Stary Ratusz z pięknym gotyckim portalem i brneńskim smokiem strzegącym wejścia.

Brno, mimo, że jest drugim co do wielkości miastem Czech i stolicą Moraw Południowych, wydaje się być pozbawionym tłumów, spokojnym miejscem z architekturą, łączącą elementy od średniowiecznych po współczesne. 🙂

 

Fotografie z Brna

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *