Český Krumlov – średniowieczne miasteczko Europy Środkowej

Cesky Krumlov DSC 4208 mini
zdjęcia | komentarze
Český Krumlov i bajkowy zamek na pionowej skale

Český Krumlov z pewnością jest jednym z najbardziej malowniczych miast Europy, stąd też w 1992 roku jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO. Powstał nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy. Nad miasteczkiem góruje, na pionowej skale, ogromny zamek, z kilkoma dziedzińcami i pokrytą freskami kolorową wieżą.

Badania archeologiczne potwierdzają fakt o istnieniu osadnictwa na tym terenie już w epoce brązu. Najstarsza pisemna wzmianka o grodzie, pisemny dokument mówiący o istnieniu miasta o nazwie „Chrumbenowe” pochodzi z 1253 roku. Budowę zamku rozpoczęli członkowie czeskiego rodu Vitkowiców. Zarówno oni jak i Rožmberkowie mieli w herbie pięciopłatkową różę, symbol często kojarzony z Českim Krumlovem. Rožmberkowie, wybitni gospodarze i mecenasi kultury, rezydowali tutaj od 1302 do 1602 roku i to oni rozbudowali zamek i nadali mu renesansową postać.

Uroki średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej

Maleńkie miasto zachwyca delikatnym urokiem, wąskimi, krętymi uliczkami, maleńkimi sklepikami czy kawiarniami. Stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, rozwijającego się bez zakłóceń przez pięć wieków, dzięki czemu zachowało swoją renesansową i barokową architekturę.

 

Český Krumlov na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *