Casablanca – dawna francuska kolonia i meczet Hasana II

Casablanca DSC 3348 mini
zdjęcia | komentarze
Casablanca – współczesna metropolia na skaju Atlantyku

Dzisiaj Casablanca z około 3,5 milionami mieszkańców tworzy jedną z czterech największych metropolii na kontynencie afrykańskim. Historia i rozwój miasta nierozerwalnie związana jest z Europejczykami.

Meczet Hasana II

Najbardziej charakterystyczna budowla Casablanki to meczet Hasana II, ślący laserowe promienie w kierunku Mekki. Zajmuje on powierzchnię 9 ha, z czego dwie trzecie leżą dosłownie nad oceanem.

Meczet Hassana II w Casablance
Bogato ornamentowana Galeria dla kobiet

Meczet Hasana II może pomieścić aż 25 tys. osób i jest jednym z największych meczetów na świecie. Jednak mimo ogromu budowli największe wrażenie zrobiły na mnie delikatne, niemal koronkowe sztukaterie i piękny cedrowy sufit w jego wnętrzu 🙂 . Z resztą sami zobaczcie 🙂

Berberyjska Anfa i portugalska Casa Branca

W VII w. na obszarze dzisiejszej Casablanki istniała berberyjska osada. Prawdopodobnie była to Anfa, miasto należące do berberyjskiego królestwa Barghawata. W XV w. Anfa zyskała niezależność, stając się jednocześnie bezpiecznym portem dla piratów i korsarzy. Spowodowało to, że w 1468 r. silna flota pod dowództwem portugalskiego księcia Ferdynanda zaatakowała tutejszych korsarzy, co doprowadziło do zniszczenia miasta.

Casablanca DSC 3361 mini
Ozdobne arkady i wielki plac przed meczetem

W 1515 r. na ruinach Anfy Portugalczycy zbudowali ufortyfikowane miasto o nazwie Casa Branca, czyli „Biały Dom”. Dopiero potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło Lizbonę w 1755 r. i spowodowało również zniszczenie większości zabudowań Casablanki, zmusiło Portugalczyków do porzucenia miasta.

Casablanca
Plac Muhammada V
Francuska kolonia

W XVIII wieku Casablanca, nosząca wówczas nazwę Ad-Dār al-Bayḍā (arabskie tłumaczenie portugalskiego Casa Branca), zaczęła się ponownie rozwijać jako ośrodek handlowy. Jej rola wzrosła w połowie XIX wieku, kiedy dzięki swojemu portowi Casablanca stała się głównym dostawcą wełny dla kwitnącego w Wielkiej Brytanii przemysłu tekstylnego. Do Europy eksportowano również cukier i herbatę. Mimo to w 1906 r. w momencie pojawienia się francuskich kolonistów miasto liczyło zaledwie 12 tys. mieszkańców.

Francuzi zbudowali nowy kolonialny port handlowy (podobnie jak w innych marokańskich miastach), a poza murami mediny rozpoczęli rozbudowę miasta (ville nouvelle) w stylu europejskim. Pod francuskimi rządami populacja miasta znacznie wzrosła i już w 1921 r. było to 110 tys. mieszkańców, z czego połowę stanowili Europejczycy.

 

Fotografie z Casablanki

 • Casablanca DSC 3311 mini
 • Casablanca DSC 3339 mini
 • Casablanca DSC 3361 mini
 • Casablanca DSC 3415 mini
 • Casablanca DSC 3384 mini
 • Casablanca DSC 3429 mini
 • Casablanca DSC 3440 mini
 • Casablanca DSC 3480 mini
 • Casablanca DSC 3348 mini
 • Casablanca DSC 3529 mini
 • Casablanca DSC 3588 mini

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Jeden komentarz do „Casablanca – dawna francuska kolonia i meczet Hasana II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *