Belváros i Váci Utca – najstarsza dzielnica dawnego Pesztu

Belvaros DSC 8280 mini
zdjęcia | komentarze
Dawna osada Peszt (Pest)

Pierwsza wzmianka o Peszcie pochodzi z 1061 roku. Pochodzenie samej nazwy Peszt ma wiele teorii. Jedna z nich związana jest ze słowiańskim słowem „piec”, co wynika z faktu, że w osadzie tej wypalano kiedyś na dużą skalę cegły i wapno.

Historia Pesztu od samego początku była ściśle związana z leżącą po drugiej stronie Dunaju Budą. W 1766 r. powstał pierwszy most pontonowy na Dunaju, łączący oba miasta.

Monarchia Austro-Węgierska

Polityka germanizacyjna austriackich cesarzy i coraz mocniejsze dążenia narodowościowe doprowadziły w 1848 roku do wybuchu rewolucji. Mimo wysiłków Węgrzy przegrali z armią cesarską w 1849 r., a przywódcy rewolucji zostali straceni. Dopiero rok 1867 przyniósł ugodę, na mocy której powstała Monarchia Austro-Węgierska. Niedługo później 1 stycznia 1873 Peszt, Buda i Óbuda połączyły się w jedno miasto, Budapeszt, co przyniosło urbanistyczny i kulturalny rozkwit. Budapesztańskie belle epoque trwało aż do wybuchu I wojny światowej.

Dzielnica Belváros – Duna korzó i Váci Utca

Dzielnica Belváros (Śródmieście), to obszar leżący w samym centrum Pesztu, między Mostem Łańcuchowym i Mostem Wolności aż do ulic Károly körút i Múzeum körút, wytyczonych wzdłuż linii średniowiecznych murów. Spacer promenadą Duna korzó z widokiem na Wzgórze Zamkowe, czy elegancką ulicą Váci Utca to te atrakcje Budapesztu, których z pewnością nie można pominąć 🙂 .

 

Fotografie z Budapesztu – Belváros

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *