zdjęcia | komentarze
Pest-Buda
Szybki wzrost liczby mieszkańców Pesztu pod koniec XVIII wieku (z 3,5 tys. do 20 tys.) sprawił, że już w 1808 roku zburzono mury obronne miasta.

Wielka powódź
Większość terenu obecnego Budapesztu leżała kiedyś w obszarze zalewowym Dunaju. W czasie mroźnych zim zdarzało się, że lód blokował przepływ wody w rzece, co doprowadzało do powodzi. W marcu 1838 r. doszło do ostatniej ogromnej powodzi. Do tamtej pory większość domów w Peszcie zbudowana była z cegieł suszonych na słońcu (z mieszanki błota i słomy), dlatego podczas tamtej pamiętnej powodzi 83% z nich się zawaliło. 50 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową. Ostatecznie doprowadziło to do modernizacji Pest-Budy (tak jeszcze wówczas określano oba miasta). Powstało wiele nowych budynków, uregulowano nabrzeże, miasto zaczęło nabierać zupełnie nowego charakteru.

Dzielnica Lipótváros
W 1839 r. rozpoczęto budowę pierwszego stałego mostu na Dunaju. Był to Most Łańcuchowy do dzisiaj będący jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Budapeszcie. Miasto rozrastało się o nowe dzielnice. Sama dzielnica Lipótváros, nazywana „Miastem Leopolda” na cześć habsburskiego cesarza Leopolda II, to część starówki Budapesztu powstała na początku XIX wieku.

Zabytki dzielnicy – Most Łańcuchowy, Bazylika św. Stefana
Wśród zabytków reprezentacyjnej dzielnicy Lipótváros znajdziemy wiele perełek, jak choćby jeden z najwspanialszych w Europie XIX-wiecznych budynków operowych przy Alei Andrássyego. Nie da się pominąć secesyjnego Pałacu Gresham przy pesztańskim końcu Mostu Łańcuchowego czy największej świątyni Budapesztu, neorenesansowej Bazyliki św. Stefana.

Kopuła Bazyliki św. Stefana wznosi się na wysokości 96 m. W 1867 r. podczas burzy kopuła runęła do środka kościoła, a uderzenie było tak duże, że spowodowało wybicie szyb w ponad 300 okolicznych budynkach. Kościół mimo budowy trwającej od 1851 r. zburzono. Budowę ukończono lata później. Można sobie wyobrazić niepewność cesarza Franciszka Józefa podczas mszy konsekracyjnej kościoła. 😀 Podobno dość często spoglądał on na sufit 😛 .
Węgierski Parlament w Budapeszcie
W 1884 r. rozpoczęto prace nad budową węgierskiego Parlamentu. W ich wyniku powstał neogotycki gmach, bez którego trudno sobie wyobrazić dzisiejszy Budapeszt. Budapesztański Parlament ma aż 268 m długości i 96 m wysokości, licząc do szczytu kopuły, co czyni go jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie. Z resztą sami zobaczcie 🙂 .
Dzielnica Lipótváros i budapesztański parlament na fotografiach
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂