Węgry

Aleja Andrássyego i wody termalne Budapesztu

AndrassyUt DSC 1924 mini
zdjęcia | komentarze
Aleja Andrássyego

Andrássy út czyli Aleja Andrássyego to 2,5 km aleja łącząca pesztańskie śródmieście z Laskiem Miejskim. Początkowo nazwano ją Promieniem (Sugár út), gdyż jej architektura nawiązywała do paryskich alei. W 1885 r. przemianowano ją jednak na cześć pomysłodawcy hrabiego Gyuli Andrássyego.

Węgierska Opera Narodowa

Znalazło tu swoje miejsce wiele instytucji kulturalnych. Wśród urodziwych gmachów niezaprzeczalnie wyróżnia się Węgierska Opera Narodowa. Jej budowę rozpoczęto w 1875 r. w miejscu gdzie niegdyś rozciągał się pchli targ. Po zakończeniu budowy w 1884 r. okazało się, że nie spełnia ona wszystkich oczekiwań cesarza Franciszka Józefa. Opera była wprawdzie mniejsza od Opery Wiedeńskiej, ale okazała się ładniejsza i wystawniejsza. Władca miał oczywiście własną lożę, a poza tym osobne wejście, własną klatkę schodową i salony. Jednak cesarz odwiedził ją zaledwie kilka razy.

Pierwsza linia metra w Europie kontynentalnej

Duże znaczenie dla alei miała niechęć jej twórców do naziemnej komunikacji miejskiej, wnoszącej jedynie chaos i zamęt. Jednak miasto potrzebowało arterii komunikacyjnej. Doprowadziło to do budowy pierwszej w Europie kontynentalnej kolejki podziemnej (metra). Pierwsza linia metra została otwarta już w 1896 roku.

W 2002 r. uroda alei została doceniona i wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Termy Széchenyego – wody termalne w Budapeszcie

Na dalekim końcu alei docieramy do Placu Bohaterów i Pomnika Tysiąclecia wzniesionego z okazji tysiąclecia Węgier. W Lasku Miejskim (Városliget) odkrywamy prawdziwe bogactwo Węgier, wody termalne. Termy Széchenyego w pięknej neobarokowej formie, i rzut oka na baseny na dziedzińcu dostępne przez cały rok, zachęcają do odwiedzenia i skorzystania z kąpieli. Obłoki pary i gorące wody termalne to idealny relaks po całym dniu zwiedzania budapesztańskich zabytków 😀 🙂 .

 

Fotografie z Budapesztu – Aleja Andrássyego i Városliget

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *