zdjęcia | komentarze
Śmierć Mojżesza
Góra Nebo była zamieszkana już w starożytności. Jednakże znaczenia nadało jej biblijne wydarzenie, a dokładnie śmierć Mojżesza, który wspiął się właśnie na tą górę na koniec swojego życia, aby ujrzeć Ziemię Obiecaną.

Góra Nebo i Ziemia Obiecana
Góra Nebo wznosi się nad płaskowyżem, na którym w większości położona jest Jordania, 7 km od Madaby. Jej najwyższy punkt osiąga 800 m. n.p.m., co biorąc pod uwagę poziom Morza Martwego daje całkiem sporą różnicę wysokości (ponad kilometr).
Widok z góry jest naprawdę piękny. Mimo to trudno uwierzyć, że obszar, na który patrzymy to właśnie Ziemia Obiecana… Trzeba jednak pamiętać, że kilka tysięcy lat temu, region ten z pewnością pokryty był bujną zielenią 🙂 .

Mozaiki na Górze Nebo
Chrześcijanie z regionu Madaby zbudowali na Górze Nebo kościół upamiętniający starotestamentowego Mojżesza prawdopodobnie już w drugiej połowie IV wieku. W sierpniu 530 r. na północnej stronie dziedzińca stanęło baptysterium ozdobione jedną z najpiękniejszych mozaik w okolicach Madaby. W późniejszych wiekach kościół był znacznie rozbudowywany.
Jan Paweł II w Ziemi Świętej
20 marca 2000 r. papież Jan Paweł II wylądował w Ammanie, gdzie rozpoczął swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Z Góry Nebo spoglądał na ziemię obiecaną Mojżeszowi. Z tej okazji posadził tutaj drzewo oliwne, symbol pokoju dla ludzi, którzy mieszkają tu obecnie.
Youtube video
Zainteresowanych zapraszam również na mój kanał na Youtube. A tutaj krótki film Jordania – śladami chrześcijaństwa.
Fotografie z Góry Nebo
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂