500-letni kościół w Binarowej, Szlak Architektury Drewnianej

Binarowa DSC 9183 mini
zdjęcia | komentarze
Drewniany kościół w Binarowej

Wieś Binarowa została lokowana przez króla Polski Kazimierza Wielkiego w 1348 roku, natomiast tutejszy drewniany kościół zbudowano około 1500 roku.

Kościół w Binarowej
Bogato zdobiona nawa główna

Jest to kościół drewniany, budowla zrębowa z wieżą konstrukcji słupowo-ramowej, dostawioną w 1596 roku. Wnętrze kościoła dosłownie przenosi nas kilka wieków wstecz. Ciężkie, niskie drzwi, specyficzny zapach, półmrok i chłód… To jedno z takich miejsc, gdzie łatwo wpaść w zadumę. Przecież to miejsce, które do dziś musi być dumą tutejszych mieszkańców. To miejsce, do którego przychodzili na modlitwę pobożni mieszkańcy przez stulecia, a dawni artyści stworzyli w nim malowidła ekspresyjne, ciekawe i trzeba przyznać o dość wyrazistym przekazie. 🙂

Szlak Architektury Drewnianej
Jakby zapraszająca przybyszów, szeroko otwarta brama do kościoła w Binarowej

Ale wróćmy do faktów. 🙂 Cenne malowidła na stropach pochodzą z początku XVI wieku. Ściany pokrywają barokowe cykle biblijne. W kościele znajdują się również XIV-wieczne rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także płaskorzeźby św. św. Małgorzaty, Doroty, Katarzyny i Barbary.

Szlak Architektury Drewnianej

Kościół w Binarowej, położony w niedużej odległości od Biecza, to jeden z zabytkowych, drewnianych kościołów tworzących Szlak Architektury Drewnianej. Inne położone całkiem niedaleko, to choćby kościoły w Rożnowicach czy Gromniku.

Wartość i znaczenie kościoła w Binarowej zostały docenione w 2003 roku kiedy został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

 

Fotografie z Binarowej

  • Drewniany kościół w Binarowej
  • Binarowa DSC 9174 mini
  • Binarowa DSC 9270 mini
  • Binarowa DSC 9235 mini
  • Binarowa DSC 9248 mini
  • Binarowa DSC 9239 mini
  • Binarowa DSC 9183 mini

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *