zdjęcia | komentarze
Odkrycie leczniczych właściwości źródeł mineralnych
Pierwsze wzmianki o Krynicy pochodzą z 1547 r., kiedy to Danko z Miastka (dzisiaj Tylicz) otrzymał przywilej nadania sołectwa w miejscowości Krzenycze (obecna Krynica-Zdrój). Rozwój miasta w późniejszych wiekach związany jest z odkryciem leczniczych właściwości źródeł mineralnych.

Krynica-Zdrój – rozwój uzdrowiska
Pierwsze domy zdrojowe powstały już na przełomie XVIII i XIX wieku, jednak gwałtowny rozwój Krynicy jako uzdrowiska nastąpił dopiero po 1856 dzięki działalności Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już od 1858 r. stosowano tu np. kąpiele borowinowe. W tamtym okresie powstały m.in. Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy czy drewniana Pijalnia Główna z deptakiem.
Pod koniec XIX wieku Krynica była elitarnym i modnym miejscem, gościła zatem wielu sławnych Polaków. Wybudowanie połączenia kolejowego w 1911 r. dodatkowo przyczyniło się do rozwoju uzdrowiska.

Jaworzyna Krynicka
Po zakończeniu I wojny światowej uzdrowisko przejęły władze polskie. Wybudowano wówczas m.in. Nowe Łazienki Mineralne i Nowy Dom Zdrojowy, schronisko na Jaworzynie Krynickiej, kolejkę na Górę Parkową, stadion zimowy i tor saneczkowy. Krynica rozwijała się już nie tylko jako uzdrowisko, ale również jako ośrodek sportów zimowych, odbyły się tu m.in. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie. Liczba kuracjuszy i wczasowiczów urosła od 10 tys osób rocznie w 1919 r. do 40 tys. w 1938 r..

Zniszczenia II wojny światowej
II wojna światowa przerwała rozwój miasta. W 1945 r. wycofujący się Niemcy zabrali praktycznie wszystkie urządzenia, a wkraczające po nich rosyjskie wojska Armii Czerwonej doszczętnie zdewastowały to co pozostało.
Rozbudowa kurortu rozpoczęła się po wojnie dopiero w latach 50. XX w., a w 1997 r. uruchomiono kolejkę gondolową na Jaworzynę (1114 m n.p.m.).
Dzisiaj Krynica wydaje się być zapełniona tłumami każdego dnia i o każdej porze roku. Mnie przywitała pięknymi barwami złotej polskiej jesieni 🙂 .
Fotografie z Krynicy
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂