Malta – klifowe wybrzeża i megalityczne świątynie

Malta DSC 5210 mini
zdjęcia | komentarze
Archipelag Wysp Maltańskich

Malta wraz z Gozo, Comino i kilkoma maleńkimi wysepkami tworzą położony w centrum Morza Śródziemnego, na południe od Sycylii, archipelag Wysp Maltańskich. To również nieduże (mimo, że obejmujące cały archipelag 🙂 ) wyspiarskie państwo.

Megalityczne świątynie – jedne z najstarszych budowli kamiennych

Historia kolonizacji Malty wydaje się szczególnie ciekawa, tym bardziej, że to właśnie na tych niedużych wyspach znajdują się megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych budowli kamiennych w Europie i na świecie.

Najwcześniejsze ślady obecności człowieka na Malcie, m.in. fragmenty naczyń ceramicznych czy narzędzi z kamienia, datowane na około 5400-5200 lat p.n.e. znaleziono w jaskini Għar Dalam.

Dotychczasowe odkrycia pozwoliły wydzielić następujące fazy rozwoju cywilizacyjnego na Malcie w okresie neolitu (epoka kamienia):
– Għar Dalam 5200-4500 p.n.e.
– Szara Skorba 4500-4400 p.n.e.
– Czerwona Skorba 4400-4100 p.n.e.
– Żebbuġ 4100-3800 p.n.e.
– Mġarr 3800-3600 p.n.e.
– Ġgantija 3600-3000 p.n.e.
– Saflieni 3300-3000 p.n.e.
Tarxien 3000-2500 p.n.e.

W fazie Ġgantija powstały m.in. świątynie w Ħaġar Qim i Mnajdrze.

Klifowe wybrzeża, malownicze zatoki

Klifowe wybrzeża, malownicze zatoki z plażami o różnym kolorze piasku i krystalicznych wodach przyciągają na Maltę tłumy turystów. Mimo, że zima nawet na Malcie niezupełnie sprzyja plażowaniu, w lutym kwitną już łąki, dojrzałe cytryny i mandarynki wiszą na gałązkach drzew, a coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni, pozwalają na spokojne zwiedzanie maltańskich zabytków. 😀

 

Fotografie maltańskich zatok i klifów

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *