Megalityczne świątynie Mnajdry – prehistoryczna astronomia

Mnajdra DSC 2563 mini
zdjęcia | komentarze
Megalityczne świątynie Mnajdry

Mnajdra położona jest na zboczu wzgórza, w naturalnym zagłębieniu, prawie na samym brzegu wyspy, idealnie wtapiając się w otoczenie.  Same widoki są tutaj po prostu zachwycające, spokojne i niemal sielankowe.  Tym bardziej pozwalają odetchnąć od zgiełku i zanurzyć się w przeszłości tego kawałka świata i naszej cywilizacji.

Megalityczne świątynie Mnajdry składają się z trzech oddzielnych budowli ze wspólnym wybrukowanym podwórzem. Znaleziska dookoła świątyń wskazują na to, że zabudowania na tym terenie mogły być oryginalnie znacznie rozleglejsze niż to, co zachowało się do naszych czasów. Mimo, że Południowa Świątynia powstała w fazie Ġgantija (3600-3000 p.n.e.), znalezione zostały tutaj również naczynia ceramiczne z wcześniejszych epok, Żebbuġ i Mġarr.

Prehistoryczna astronomia na Malcie

Inna znaleziska ze świątyń Mnajdry wskazują na to, że tak jak w Ħaġar Qim ludzie, którzy je zbudowali posiadali sporą wiedzę jak i zainteresowanie astronomią. Wydaje się, że Południowa Świątynia została zbudowana, aby wyznaczać wschód słońca w czasie równonocy jak i przesileń.

W czasie równonocy wiosennej i jesiennej promienie słońca przechodzą dokładnie przez środek wejścia do świątyni. O wschodzie słońca w pierwszy dzień zimy (przesilenie zimowe) promienie słońca oświetlają krawędź dużej dekorowanej płyty, po prawej stronie wejścia do wewnętrznej apsydy. Natomiast w pierwszy dzień lata (przesilenie letnie) o wschodzie słońca, oświetlona jest symetryczna płyta po lewej stronie wejścia do tej samej apsydy. Nie do końca jednak wiadomo jak została zaplanowana budowa tak masywnej świątyni, aby uwzględnić wszystkie te kalkulacje.

Prehistoryczne społeczeństwo

Podobnie jak w Hagar Qim, spacerując po terenie wykopalisk zaczynamy podziwiać umiejętności ludzi, którzy je wznieśli. Megalityczne świątynie Mnajdry, podobnie jak inne na Malcie i Gozo, mimo, że są jedynie cieniem ich dawnej świetności, trwając na swoim miejscu przez tysiąclecia z dumą potwierdzają zaradność i umiejętności prehistorycznego społeczeństwa.

 

Megalityczne świątynie Mnajdry na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

One thought on “Megalityczne świątynie Mnajdry – prehistoryczna astronomia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *