Melk nad Dunajem i barokowe opactwo benedyktynów

Melk DSC 3621 mini
zdjęcia | komentarze
Dolina Wachau

Leżący nad Dunajem Melk znajduje się na zachód od Wiednia w pięknej, słynącej z licznych zabytków oraz uprawy winorośli Dolinie Wachau.

Łagodny klimat Doliny Wachau sprzyjał osadnictwu już w okresie neolitu. Z tamtych odległych czasów pochodzą słynne znaleziska archeologiczne np. Wenus z Willendorfu.

Rzymska prowincja Noricum

W późniejszym czasie rozwinęło się tutaj celtyckie królestwo Noricum, zajęte przez Rzymian w 15 r. p.n.e.. Cesarz Klaudiusz około 40 r. n.e. nadał ziemiom na południe od Dunaju (na obszarze dzisiejszej Styrii, Karyntii i Górnej Austrii) status prowincji, zachowując dawną celtycką nazwę Noricum. Po upadku granicy w IV wieku tereny Noricum były wielokrotnie atakowane i najeżdżane. W wiekach późniejszych wzmiankowane są m.in. osady słowiańskie czy madziarskie.

Marchia Austriacka

Sama osada Melk pojawia się w dokumentach źródłowych po raz pierwszy w 831 roku jako Medilica. Nazwa ta pochodzi od słowiańskiego słowa oznaczającego „granicę” (dla mnie brzmi niemal jak miedza 🙂 ).

Pierwszy margrabia z dynastii Babenbergów

Nieco później, bo w 976 roku, obszar dookoła Melku został przydzielony Leopoldowi I, pierwszemu margrabiemu Austrii i założycielowi linii Babenbergów władających Marchią Austriacką, aby służył jako strefa buforowa pomiędzy Madziarami na wschodzie i Bawarią na zachodzie.

Z roku 996 pochodzi bardzo ważna dla współczesnej Austrii data, gdyż wówczas to po raz pierwszy użyto słowa Ostarrîchi, od którego pochodzi Österreich, czyli germańska nazwa Austrii (Marcha orientalis – wschodnia Marchia).

Opactwo benedyktynów w Melku

Na wzgórzu, a właściwie na klifie, wysoko nad współczesnym miasteczkiem, Leopold I wybudował warownię i urządził w niej swoją rezydencję. W 1089 r. margrabia Leopold II założył w zamku nad Melkiem klasztor benedyktynów sprowadzonych z Lambach. Od tamtej pory wzgórze to jest siedzibą zakonu.

Reformy w klasztorze

W XV wieku opactwo benedyktynów w Melku stało się ośrodkiem reform życia zakonnego. Mnisi powracając do nauk św. Benedykta z Nursji, wkroczyli na ścieżkę ascetyzmu, cnoty i nauki. Zacieśnili również kontakty z wiedeńskim uniwersytetem. Z czasem inne opactwa zaczęły przejmować nowe zasady. Uznanie władz kościelnych osiągnęło swój największy wyraz w 1625 roku, kiedy papież Urban VIII uznał rozwiązania z Melku za modelowe dla benedyktyńskiej kongregacji.

Sława i akademicka ranga opactwa benedyktynów w Melku pozwoliła uniknąć losu innych austriackich opactw za cesarza Józefa II, które zostały przejęte i rozwiązane przez państwo w latach 1780-1790. Podobnie w czasie w czasie wojen napoleońskich.

Melk nad Dunajem – zwiedzanie

Dzisiejszy barokowy wygląd klasztoru jest wynikiem gruntownej rozbudowy przeprowadzonej w XVIII wieku. Największy barokowy kompleks klasztorny w Europie przyciąga odwiedzających piękną architekturą i zachwyca dekoracją wnętrz, a przede wszystkim iluzjonistycznymi freskami.

Melk jest wyjątkowo urokliwy. To nieduże miasteczko leżąc tak niedaleko od Wiednia wydaje się być po prostu ostoją spokoju. 🙂

 

Melk i opactwo benedyktynów na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *