Włochy

San Gimignano, średniowieczne wieże (aż 16) w sercu Toskanii

Piazza del Duomo
zdjęcia | komentarze
San Gimignano w Toskanii

San Gimignano to dziś nieduże średniowieczne miasto we Włoszech, a dokładnie w Toskanii w prowincji Siena. Znane jest przede wszystkim ze względu na swoje ogromne wieże. W niezwykłej panoramie miasta możemy dostrzec współczesne wieżowce, a tym czasem są to średniowieczne wieże, niegdyś popularne na obszarze dzisiejszych Włoch, a obecnie najlepiej zachowane właśnie tutaj, w San Gimignano.

Skąd się wzięła nazwa San Gimignano?

W III w. p.n.e. w miejscu dzisiejszego miasta istniała etruska wioska, o czym świadczy obecność etruskich grobów. Później w czasach Republiki rzymskiej powstał tutaj zamek o nazwie Silvia. W 450 r. jego nazwa została zmieniona na San Gimignano na cześć biskupa Modeny św. Geminiana, którego wstawiennictwo uratowało miasto przed najazdem Hunów. Od 929 r. miastem rządzili biskupi Volterry.

Via Francigena – średniowieczny szlak pielgrzymkowy

San Gimignano, położone na grzbiecie wzgórza w X wieku było już ufortyfikowane. W przeciągu następnych 3 wieków miasto znacząco się wzbogaciło i rozrosło dzięki dogodnemu położeniu przy Via Francigena, a właściwie w miejscu gdzie Via Francigena przecinała się z drogą prowadzącą do Pizy.

Jak długa jest Via Francigena?

Via Francigena, czyli Droga Franków to jeden z najdłuższych szlaków pielgrzymkowych w Europie, a zarazem historyczny, transalpejski szlak komunikacyjny. Wiedzie od Canterbury w Anglii przez m.in. Reims, Lozannę czy Sienę aż do grobu św. Piotra w Rzymie, a jej długość wynosi około 1610 km. Nazwa Via Francigena wspomniana była po raz pierwszy w 725 r. i w tamtych czasach oznaczała po prostu drogę, którą Frankowie, czyli mieszkańcy północnych stoków Alp, przybywali do Rzymu.

Rozwój handlu i powstanie lokalnej arystokracji

W XII wieku San Gimignano uniezależniło się od biskupów Volterry i stało się wolnym miastem. Zapoczątkowało to gwałtowny rozwój miasta. Produkcja szafranu (wówczas bardzo pożądanego w Europie), uzyskiwanego z krokusa uprawianego na okolicznych, żyznych wzgórzach i położenie przy Via Francigena sprzyjało dodatkowo rozwojowi handlu międzynarodowego. Z czasem w San Gimignano wyrosła arystokracja, grupa bogatych handlarzy, którzy jak to z arystokracją bywa inwestowali część swoich pieniędzy w reprezentacyjne budowle, w tym przypadku w nie tylko budynki publiczne czy pałace, ale też wysokie wieże.

Średniowieczne wieże

Wieże stały się symbolem władzy, czym większe bogactwo tym większe wieża. Lokalne rodziny, które często były z sobą w srogim konflikcie prześcigały się w budowie wież. Niektóre sięgały nawet 70 m wysokości. Jednak aby zmniejszyć ryzyko zawalenia się wież, ustanowiono prawo, wg którego nikt nie mógł budować wieży wyższej niż ta należąca do administracji miasta (w tamtych czasie miała ona 51 m), jednak najbardziej zawzięci obeszli też to ograniczenie. 😀

W XIV wieku w San Gimignano były aż 72 wieże, do naszych czasów zachowało się jedynie 16.

Czarna śmierć i kres świetności

Niestety złoty wiek miasta nie trwał długo. W 1315 r. miasto zostało dotknięte przez wielki głód, który uderzył całą Europę. W 1348 r. nadeszła czarna śmierć również tutaj dziesiątkując mieszkańców miasta. Kolejne klęski doprowadziły San Gimignano do dobrowolnego poddania się Florencji w zamian za opiekę i pomoc. Od tamtej pory miasto zupełnie straciło swoje znaczenie.

Zachowane średniowieczne miasto

Jednak to właśnie ten proces marginalizacji pozwolił na zachowanie układu urbanistycznego San Gimignano, a także jego średniowiecznego wyglądu i charakteru przez kolejne 7 wieków. Dopiero w XIX wieku doceniono turystyczne, artystyczne, a także historyczne walory San Gimignano. Obecnie historyczne centrum miasto znajduje się na liście UNESCO.

Dla mnie San Gimignano to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc, tych które potrafią nas dosłownie przenieść w czasie, tym bardziej, że miasto przetrwało w takiej postaci aż 7 stuleci 🙂 . Bez wątpienia wysokie, kamienne, średniowieczne wieże są największą atrakcją, jednak każda uliczka jest po prostu bardzo klimatyczna. 🙂

 

Fotografie z San Gimignano

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *