zdjęcia | komentarze
Pałac w Kozłówce – Pomnik Historii
Pałac w Kozłówce, położony na lubelszczyźnie około 30 km od Lublina, do czasów II wojny światowej stanowił rezydencję właścicieli wielkich dóbr ziemskich. Zrządzeniem losu wyszedł bez szwanku z zawieruchy wojennej i trudnych czasów komunistycznych, w przeciwieństwie do niezliczonych innych polskich miast czy pałaców, które niestety tyle szczęścia nie miały. Zachowany niemal bez zmian, w 2007 roku zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP został uznany za Pomnik Historii.

Rezydencja Bielińskich, a później Zamoyskich w Kozłówce
Wieś Kozłówka wchodziła w skład wielkiego majątku ziemskiego, którego głównym ośrodkiem był Dys, a później Kamionka. Na początku XV wieku właścicielami tego majątku byli Tęczyńscy, później Oleśniccy i kolejne możne rody, aż na początku XVIII wieku dziedziczka majątku Tekla Pepłowska wniosła dobra w posagu Michałowi Bielińskiemu, wojewodzie chełmińskiemu. W czasach saskich ojciec, a później brat Michała pełnili najwyższy w Rzeczypospolitej Polskiej urząd marszałka wielkiego koronnego.

Po ślubie, w latach 1736-1742, małżonkowie Michał i Tekla wybudowali dla siebie nową rezydencję w stylu barokowym, pałac w Kozłówce. W 1799 roku ich syn Franciszek sprzedał majątek kozłowiecki Aleksandrowi Augustowi Zamoyskiemu, XI ordynatowi na Zamościu. Pałac i całe dobra kozłowieckie pozostały w rękach Zamoyskich aż do 1944 roku.
Konstanty Zamoyski uzyskał dla majątku status ordynacji, dzięki czemu dobra te zostały wyłączone spod normalnego prawa spadkowego, czyli nie można ich było obciążyć kredytem, sprzedać czy podzielić. Konstanty, który zamieszkał w Kozłówce po ślubie z Anielą z Potockich, przebudował pałac na reprezentacyjną siedzibę rodu (założył m.in. wodociągi i kanalizację).

Ostatni właściciel Pałacu w Kozłówce – Aleksander Zamoyski
Ostatnim właścicielem pałacu w Kozłówce był Aleksander Zamoyski, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a później Krzyżem Virtuti Militari (za udział w walkach z Rosją w 1920 r.). Podczas II wojny światowej wspomagał organizacje podziemne, za co został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Żona Aleksandra Jadwiga doglądała majątku w czasie wojny. Aby ochronić najcenniejsze pamiątki, medaliony, porcelanę czy zgromadzone dzieła sztuki, wywiozła je do Warszawy. Niestety cały ten majątek został zniszczony w trakcie bombardowań stolicy. Jadwiga wraz z dziećmi zdecydowała się ostatecznie na ucieczkę z Kozłówki z obawy przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Około 20 lipca 1944 pałac w Kozłówce został zajęty przez armię radziecką i przez pewien czas służył jako kwatera dowódcy.
Dzisiaj wyjątkowo piękne wnętrza po prostu zachwycają. Nie da się jednak zapomnieć, że to tylko namiastka dawnej urody naszego kraju nad Wisłą…
Pałac w Kozłówce – przedwojenna rezydencja Zamoyskich na fotografiach
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB
BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂