Pałac w Kozłówce – przedwojenna rezydencja Zamoyskich

Kozlowka DSC 7137 mini
zdjęcia | komentarze
Pałac w Kozłówce – Pomnik Historii

Pałac w Kozłówce, położony na lubelszczyźnie około 30 km od Lublina, do czasów II wojny światowej stanowił rezydencję właścicieli wielkich dóbr ziemskich. Zrządzeniem losu wyszedł bez szwanku z zawieruchy wojennej i trudnych czasów komunistycznych, w przeciwieństwie do niezliczonych innych polskich miast czy pałaców, które niestety tyle szczęścia nie miały. Zachowany niemal bez zmian, w 2007 roku zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP został uznany za Pomnik Historii.

przedwojenna rezydencja Zamoyskich
Pałac w Kozłówce
Rezydencja Bielińskich, a później Zamoyskich w Kozłówce

Wieś Kozłówka wchodziła w skład wielkiego majątku ziemskiego, którego głównym ośrodkiem był Dys, a później Kamionka. Na początku XV wieku właścicielami tego majątku byli Tęczyńscy, później Oleśniccy i kolejne możne rody, aż na początku XVIII wieku dziedziczka majątku Tekla Pepłowska wniosła dobra w posagu Michałowi Bielińskiemu, wojewodzie chełmińskiemu. W czasach saskich ojciec, a później brat Michała pełnili najwyższy w Rzeczypospolitej Polskiej urząd marszałka wielkiego koronnego.

Kozlowka DSC 7176 mini
Główne wejście do pałacu

Po ślubie, w latach 1736-1742, małżonkowie Michał i Tekla wybudowali dla siebie nową rezydencję w stylu barokowym, pałac w Kozłówce. W 1799 roku ich syn Franciszek sprzedał majątek kozłowiecki Aleksandrowi Augustowi Zamoyskiemu, XI ordynatowi na Zamościu. Pałac i całe dobra kozłowieckie pozostały w rękach Zamoyskich aż do 1944 roku.

Konstanty Zamoyski uzyskał dla majątku status ordynacji, dzięki czemu dobra te zostały wyłączone spod normalnego prawa spadkowego, czyli nie można ich było obciążyć kredytem, sprzedać czy podzielić. Konstanty, który zamieszkał w Kozłówce po ślubie z Anielą z Potockich, przebudował pałac na reprezentacyjną siedzibę rodu (założył m.in. wodociągi i kanalizację).

Pałac w Kozłówce
Pałac w Kozłówce
Ostatni właściciel Pałacu w Kozłówce – Aleksander Zamoyski

Ostatnim właścicielem pałacu w Kozłówce był Aleksander Zamoyski, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a później Krzyżem Virtuti Militari (za udział w walkach z Rosją w 1920 r.). Podczas II wojny światowej wspomagał organizacje podziemne, za co został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Żona Aleksandra Jadwiga doglądała majątku w czasie wojny. Aby ochronić najcenniejsze pamiątki, medaliony, porcelanę czy zgromadzone dzieła sztuki, wywiozła je do Warszawy. Niestety cały ten majątek został zniszczony w trakcie bombardowań stolicy. Jadwiga wraz z dziećmi zdecydowała się ostatecznie na ucieczkę z Kozłówki z obawy przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Około 20 lipca 1944 pałac w Kozłówce został zajęty przez armię radziecką i przez pewien czas służył jako kwatera dowódcy.

Dzisiaj wyjątkowo piękne wnętrza po prostu zachwycają. Nie da się jednak zapomnieć, że to tylko namiastka dawnej urody naszego kraju nad Wisłą

 

Pałac w Kozłówce – przedwojenna rezydencja Zamoyskich na fotografiach

  • Kozlowka DSC 7243 mini
  • Kozlowka DSC 7195 mini
  • Kozlowka DSC 7137 mini
  • Kozlowka DSC 7176 mini
  • Kozlowka DSC 7165 mini
  • Kozlowka DSC 7124 mini

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB
BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *