Sakkara – Piramida Schodkowa Dżesera, 1. najstarsza piramida

Sakkara DSC 7329 mini
zdjęcia | komentarze
Atrakcje Egiptu

Historia starożytnego Egiptu jak i jego niesamowite zabytki po dziś dzień fascynują wielu podróżników, choć trzeba przyznać nie jest to już wyprawa przypominająca przedsięwzięcia XIX wiecznych odkrywców. Piramidy w Gizie, piramida schodkowa w Sakkarze, starożytne egipskie świątynie czy romantyczna i spokojna żegluga po majestatycznym Nilu, słońce i rafa koralowa, cóż więcej trzeba? 🙂

Historia Egiptu

Choć historia Egiptu zaczyna się dopiero około 3100 r. p.n.e. wraz ze zjednoczeniem Górnego i Dolnego Egiptu, to początki kształtowania się cywilizacji nad Nilem (tzw. okres predynastyczny) sięgają wiele tysiącleci wstecz.

Sakkara - Piramida Schodkowa Dżesera
Piramida schodkowa Dżesera

Pod koniec Paleolitu rozpoczęły się duże zmiany klimatyczne. W tamtym czasie Sahara była jeszcze zieloną i żyzną sawanną, zamieszkałą przez liczne plemiona koczownicze. Ludzie ci zostawili po sobie ślady w postaci rytów naskalnych przedstawiających polowania. Na Pustyni Zachodniej w Nabta Playa odkryto neolityczne ślady osadnictwa (około 8000 r. p.n.e.), w tym astronomiczny, kamienny krąg, wskazujący choćby nadejście pory deszczowej.

Hieroglify – pierwsze na świecie pismo

Jednak dalsze zmiany klimatu i przekształcenie Sahary w pustynię, sprawiły, że ludzie przenosili się do doliny Nilu, którego regularne wylewy gwarantowały żyzną ziemię i obfite zbiory. Dobrobyt przyczynił się do szybkiego rozwoju kultury materialnej, wznoszono już nie tylko domy z cegły mułowej, ale także konstrukcje sakralne. Powstało również pierwsze na świecie pismo, tzw. hieroglify. Przeprowadzone dotąd wykopaliska dowodzą, że było ono w użyciu już około 3250 r. p.n.e. (znaleziska z Abydos), czyli kilka stuleci wcześniej niż pismo klinowe z Mezopotamii.

Piramida Dżesera
Wejście do piramidy Dżesera
Dolny i Górny Egipt

Z czasem powstały nad Nilem dwa oddzielne, w dodatku rywalizujące ze sobą państwa, Dolny Egipt w delcie i Górny Egipt w dolinie Nilu. Wreszcie około 3100 r. p.n.e. król Narmer (zwany także Menesem), władca Górnego Egiptu podbił Dolny Egipt i tym samym doprowadził do zjednoczenia obu królestw. Założył on również pierwszą z ponad 30 dynastii faraonów, rządzących odtąd Egiptem. Pierwszą stolicą zjednoczonego kraju zostało położone w strategicznym miejscu Memfis.

Stare Państwo i Sakkara

Okres 3100-2181 r. p.n.e. to tzw. Stare Państwo. W okresie tym nie tylko ukształtowało się prawo cywilne, ale także wykształcił się styl artystyczny, tak bardzo charakterystyczny dla cywilizacji starożytnego Egiptu. Pierwsi królowie (faraonowie) wybrali na miejsce wiecznego spoczynku położone na południu Abydos, natomiast późniejsi położoną bliżej nowej stolicy Sakkarę.

Piramida Teti
Piramida Teti
Piramida Schodkowa Dżesera w Sakkarze

Jeden z faraonów III dynastii, król Dżeser około 2665 r. p.n.e. wybudował pierwszą ze wszystkich piramid Egiptu. Była nią piramida schodkowa w Sakkarze. Ta niezwykła budowla, ogromne osiągnięcie w dziejach architektury, została wzniesiona przez królewskiego architekta i wielkiego kapłana, Imhotepa. Imhotep zastąpił używaną dotąd cegłę mułową przez kamienne bloki, a zamiast pojedynczej mastaby wznoszonej dotąd nad grobami królewskimi wzniósł 6 położonych jedna na drugiej, uzyskując tym samym kształt piramidy. Piramida schodkowa Dżesera jak i cały kompleks budynków, w którego skład poza piramidą wchodziły liczne magazyny i kaplice, była niegdyś otoczona przez mur o wysokości aż 10,5 metra.

Majestatyczna piramida schodkowa Dżesera, stojąca pośrodku nekropolii w Sakkarze, jest najstarszą na świecie budowlą w całości zbudowaną z kamienia. Obecnie ma ona 62,5 metra wysokości, a jej podstawa mierzy 109 na 121 metrów. Sama komnata grobowa znajduje się pod piramidą na głębokości 28 m.

Teksty Piramid
Teksty Piramid w Piramidzie Teti
Piramida Teti i Teksty Piramid

Z biegiem czasu także inni faraonowie Egiptu budowali swoje piramidy w Sakkarze, jak Userkaf i Unis z V dynastii, czy Teti, założyciel VI dynastii, ojciec Pepi I. Dookoła piramid wznosiły się liczne mastaby członków rodziny królewskiej jak i królewskich dostojników. Jedne z największych i najważniejszych to mastaby dookoła piramidy Tetiego, mastaby Mereruka i Kagemni. Piramidy Unisa i Tetiego posiadają dość niezwykłą dekorację ścian, tzw. Teksty Piramid, czyli religijne zaklęcia, które miały zapewnić faraonowi bezpieczną podróż do wiecznego życia. Teksty Piramid wywodzą się jeszcze z czasów predynastycznych, jednak zanikły wraz z Pierwszym Okresem Przejściowym (2181-2055 r. p.n.e.).

Odkrycie Sakkary

Jednak mimo, że Sakkara była w użyciu przez 3000 lat, znajdują się tutaj ptolemejskie zabytki, a nawet klasztory koptyjskie, jak reszta starożytnego Egiptu została zapomniana i zagrzebana pod piaskami pustyni (oczywiście nie piramida schodkowa Dżesera). Uśpiona czekała na swoich odkrywców aż do XIX wieku, do ery fascynacji przeszłością i wielkich wykopalisk. 🙂

Youtube video

Zainteresowanych zapraszam również na mój kanał na Youtube. A tutaj krótki film Sakkara.

 

Sakkara i Piramida Schodkowa Dżesera na fotografiach

  • Piramida schodkowa Dżesera
  • Sakkara DSC 7410 mini
  • Sakkara DSC 7169 mini
  • Sakkara DSC 7202 mini
  • Piramida Unisa
  • Sakkara DSC 7245 mini
  • Sakkara DSC 7273 mini
  • Sakkara DSC 7295 mini
  • Sakkara DSC 7329 mini
  • Sakkara DSC 7302 mini
  • Sakkara DSC 7407 mini
  • Sakkara DSC 7549 mini
  • Sakkara DSC 7424 mini
  • Sakkara DSC 7435 mini
  • Sakkara DSC 7452 mini
  • Sakkara DSC 7472 mini
  • Sakkara DSC 7554 mini
  • Sakkara DSC 7543 mini
  • Sakkara DSC 7538 mini
  • Sakkara DSC 7525 mini
  • Sakkara DSC 7357 mini
  • Nekropolia w Sakkarze
  • Sakkara DSC 7143 mini

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

2 komentarze do „Sakkara – Piramida Schodkowa Dżesera, 1. najstarsza piramida

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *