Zamek w Niedzicy i Jezioro Czorsztyńskie w okowach zimy -15°C

Niedzica DSC 9445 mini
zdjęcia | komentarze
Dunajec – granica między Polską i Węgrami

Stojąc na zaporze wodnej w Niedzicy, spoglądając na Jezioro Czorsztyńskie i otaczające je wzgórza, na których wznoszą się Zamek w Niedzicy i Zamek w Czorsztynie, trudno sobie dzisiaj wyobrazić tutejszy krajobraz sprzed wybudowania zapory. Tym bardziej zadziwiająca jest myśl, że właśnie w tym miejscu Dunajec stanowił granicę między dwoma niegdyś potężnymi królestwami, między Polską i Węgrami.

Zamek w Niedzicy - Zamek Dunajec
Zamek w Niedzicy zimową porą
Zamek w Czorsztynie

I właśnie to obecność granicy sprawiła, że tak blisko siebie wyrosły 2 zamki, każdy strzegący swego królestwa. Ruiny zamku czorsztyńskiego wznoszą się dzisiaj wysoko na skale ok. 50 m nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego (pierwotnie ok. 95 m nad dnem doliny). Pierwsza warownia w tym miejscu powstała w XIII wieku jako drewniano-ziemny gród strażniczy. Była ona ufundowana prawdopodobnie przez żonę księcia Bolesława Wstydliwego świętą Kingę. Położona w zakolu rzeki i rozbudowywana przez kolejne wieki warownia (Zamek w Czorsztynie prawdopodobnie zwany wówczas Wronin) nie tylko strzegła granicy, ale także kontrolowała trakt handlowy Via Magna prowadzący z Krakowa do Budy, stolicy Węgier.

Zapora Niedzica
Zapora w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Po drugiej stronie rzeki jako przeciwwaga dla polskiego grodu warownego Wronin, ufundowany został Zamek Dunajec początkowo również w postaci drewnianej strażnicy. Po raz pierwszy wzmianka o nim pojawiła się w dokumencie z 1325 roku jako własność rodu Berzeviczych.

W XV wieku dobra należące do zamku niedzickiego rozciągały się na całe Zamagurze Spiskie. Po 1470 r. zamek stał się własnością żupana spiskiego Emeryka Zapolyi, dziadka późniejszej królowej Polski Barbary, pierwszej żony Zygmunta Starego. O znamienitości tego węgierskiego rodu świadczy też fakt, że wnuk brata Emeryka, Jan Zápolya, przywódca stronnictwa antyhabsburskiego na Węgrzech, w 1526 r. został królem Węgier. W podzięce za wsparcie w walce o tron Jan Zápolya w 1528 r. podarował żupanat spiski wraz z Niedzicą Hieronimowi Łaskiemu. 60 lat później Olbracht Łaski, znany z hulaszczego życia i trwonienia majątku, sprzedał zamek Jerzemu z chorwackiego rodu Horváthów. Wówczas to Zamek w Niedzicy został przebudowany i przekształcony w okazałą renesansową rezydencję.

Jezioro Czorsztyńskie i Zamek w Czorsztynie
Jezioro Czorsztyńskie
Zamek Dunajec w granicach Polski

Po I wojnie światowej, w 1920 r. Zamek w Niedzicy wraz z okolicznymi wioskami znalazł się w granicach Polski. Jego właścicielami byli wówczas węgierscy Salomonowie. Ostatnia właścicielka opuściła zamek w 1943 r. w trakcie II wojny światowej i okupacji niemieckiej.

Po II wojnie światowej zamek stał się własnością państwa polskiego. Niedługo później pojawił się projekt utworzenia zapory wodnej na Dunajcu i tak powstało Jezioro Czorsztyńskie.

Zamek w Niedzicy w filmie

W latach powojennych Zamek Dunajec pojawił się w wielu produkcjach telewizyjnych, m.in. w 1955 r. kiedy kręcono tutaj Zemstę na podstawie komedii Aleksandra Fredry, a później też seriale takie jak Janosik czy Wakacje z duchami. 🙂

 

Fotografie z Niedzicy

Jezioro Czorsztyńskie i Zamek w Niedzicy w zimowym krajobrazie
 • Niedzica DSC 9319 mini
 • Niedzica DSC 9327 mini
 • Niedzica DSC 9343 mini
 • Niedzica DSC 9365 mini
 • Zamek w Niedzicy
 • Jezioro Czorsztyńskie
 • Niedzica DSC 9477 mini
 • Niedzica DSC 9465 mini
 • Niedzica DSC 9530 mini
 • Zapora Niedzica
 • Bacówka u Jasia
 • Zamek w Niedzicy
 • Niedzica DSC 9593 mini
 • Uroki zimy

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *