zdjęcia | komentarze
Dunajec – granica między Polską i Węgrami
Stojąc na zaporze wodnej w Niedzicy, spoglądając na Jezioro Czorsztyńskie i otaczające je wzgórza, na których wznoszą się Zamek w Niedzicy i Zamek w Czorsztynie, trudno sobie dzisiaj wyobrazić tutejszy krajobraz sprzed wybudowania zapory. Tym bardziej zadziwiająca jest myśl, że właśnie w tym miejscu Dunajec stanowił granicę między dwoma niegdyś potężnymi królestwami, między Polską i Węgrami.

Zamek w Czorsztynie
I właśnie to obecność granicy sprawiła, że tak blisko siebie wyrosły 2 zamki, każdy strzegący swego królestwa. Ruiny zamku czorsztyńskiego wznoszą się dzisiaj wysoko na skale ok. 50 m nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego (pierwotnie ok. 95 m nad dnem doliny). Pierwsza warownia w tym miejscu powstała w XIII wieku jako drewniano-ziemny gród strażniczy. Była ona ufundowana prawdopodobnie przez żonę księcia Bolesława Wstydliwego świętą Kingę. Położona w zakolu rzeki i rozbudowywana przez kolejne wieki warownia (Zamek w Czorsztynie prawdopodobnie zwany wówczas Wronin) nie tylko strzegła granicy, ale także kontrolowała trakt handlowy Via Magna prowadzący z Krakowa do Budy, stolicy Węgier.

Zamek w Niedzicy
Po drugiej stronie rzeki jako przeciwwaga dla polskiego grodu warownego Wronin, ufundowany został Zamek Dunajec początkowo również w postaci drewnianej strażnicy. Po raz pierwszy wzmianka o nim pojawiła się w dokumencie z 1325 roku jako własność rodu Berzeviczych.
W XV wieku dobra należące do zamku niedzickiego rozciągały się na całe Zamagurze Spiskie. Po 1470 r. zamek stał się własnością żupana spiskiego Emeryka Zapolyi, dziadka późniejszej królowej Polski Barbary, pierwszej żony Zygmunta Starego. O znamienitości tego węgierskiego rodu świadczy też fakt, że wnuk brata Emeryka, Jan Zápolya, przywódca stronnictwa antyhabsburskiego na Węgrzech, w 1526 r. został królem Węgier. W podzięce za wsparcie w walce o tron Jan Zápolya w 1528 r. podarował żupanat spiski wraz z Niedzicą Hieronimowi Łaskiemu. 60 lat później Olbracht Łaski, znany z hulaszczego życia i trwonienia majątku, sprzedał zamek Jerzemu z chorwackiego rodu Horváthów. Wówczas to Zamek w Niedzicy został przebudowany i przekształcony w okazałą renesansową rezydencję.

Zamek Dunajec w granicach Polski
Po I wojnie światowej, w 1920 r. Zamek w Niedzicy wraz z okolicznymi wioskami znalazł się w granicach Polski. Jego właścicielami byli wówczas węgierscy Salomonowie. Ostatnia właścicielka opuściła zamek w 1943 r. w trakcie II wojny światowej i okupacji niemieckiej.
Po II wojnie światowej zamek stał się własnością państwa polskiego. Niedługo później pojawił się projekt utworzenia zapory wodnej na Dunajcu i tak powstało Jezioro Czorsztyńskie.
Zamek w Niedzicy w filmie
W latach powojennych Zamek Dunajec pojawił się w wielu produkcjach telewizyjnych, m.in. w 1955 r. kiedy kręcono tutaj Zemstę na podstawie komedii Aleksandra Fredry, a później też seriale takie jak Janosik czy Wakacje z duchami. 🙂
Fotografie z Niedzicy
Jezioro Czorsztyńskie i Zamek w Niedzicy w zimowym krajobrazie
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂