Pont du Gard w okolicy Nîmes – najwyższy rzymski akwedukt

Pont du Gard DSC 2954 mini
zdjęcia | komentarze
Rzymska duma, czyli jak duży jest Pont du Gard

Pont du Gard jest częścią rzymskiego akweduktu, którym niegdyś ze żródeł w Uzès doprowadzano wodę do Nîmes. Cały akwedukt miał około 50 km długości. Odcinek zwany Pont du Gard składa się z trzech kondygnacji i ma 275 m długości. Na górnej kondygnacji umieszczono kanał prowadzący wodę, natomiast dolna pełniła rolę mostu.

Najwyższy rzymski akwedukt

Mierząc 49 m wysokości jest najwyższym mostem jaki kiedykolwiek zbudowali Rzymianie. Nic więc dziwnego, że sami uważali go za dowód wielkości cesarstwa rzymskiego.

Dalsze losy akweduktu

Ten najwyższy rzymski akwedukt wybudowano w latach 26 p.n.e. – 16 p.n.e. na polecenie Agrypy. Zaniedbywany od IV wieku, w wyniku gromadzących się osadów w IX wieku przestał być drożny. To spowodowało, że stał się źródłem budulca dla okolicznej ludności. Mimo to sam akwedukt Pont du Gard pozostał niemal nienaruszony i w 1985 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Teren dookoła akweduktu jest bardzo spokojny, jest to idealne miejsce na leniwe popołudnie. Mimo, że woda jest dość zimna, widok akweduktu rekompensuje wszelkie niedogodności 🙂 .

 

Akwedukt Pont du Gard na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *