Prowansalskie Orange i dobrze zachowany teatr rzymski

Orange DSC 2758 mini
zdjęcia | komentarze
Stolica rzymskiej prowincji Arausio

Orange to miasto położone w dolinie Rodanu, na północ od Awinionu. Zostało założone w 35 r. p.n.e. przez weteranów II Legionu rzymskiego jako Arausio (celtycki bóg wody). Jako stolica rozległego obszaru północnej Prowansji posiadało wiele budynków użyteczności publicznej.

Dobrze zachowany teatr rzymski

Zachowany do naszych czasów teatr rzymski został wzniesiony w I wieku, za panowania Augusta. W czasach świetności mógł pomieścić ponad 9 tys. widzów. Jego elewacja zewnętrzna ma 37 metrów wysokości i 103 metry długości. Nad sceną, w miejscu gdzie pierwotnie znajdował się drewniany dach, obecnie zawieszony jest szklany, na tyle lekki, aby nie zaszkodzić osłabionej przez wieki konstrukcji.
Świetna akustyka teatru jest nadal wykorzystywana podczas odbywających się tu przedstawień teatralnych i koncertów.

Łuk Triumfalny

Kolejny zabytek rzymski w Orange to Łuk Triumfalny, zbudowany około 20 r. n.e. na via Agrippa dla uczczenia weteranów II Legionu, założycieli rzymskiej prowincji Arausio. Jest to najstarszy zachowany rzymski łuk trójprzelotowy, ma wysokość 19,21 m. Pokrywa go bogata dekoracja, liczne reliefy ze scenami bitew i triumfów oraz dodanymi później inskrypcjami na cześć Tyberiusza.

Prowansalskie Orange – uroki spokojnego miasteczka

Orange sprawia wrażenie uroczego, spokojnego miasteczka, w którym życie toczy się powoli. Wąskie uliczki starówki nie są oblegane przez tłumy turystów. Sam teatr jest po prostu ogromny. Już jego zewnętrzna ściana zaskakuje, a po wejściu trudno wyobrazić sobie, że tak wyglądało życie przed wiekami. W tamtych czasach wejścia do teatru były darmowe i dostępne dla każdego, nawet dla niewolników, a przedstawienia trwały cały dzień. Scena teatru jest na tyle wysoka, a akustyka tak dobra, że zupełnie nie przeszkadza siedzenie nawet na najwyższych miejscach. 😀

 

Prowansalskie Orange i teatr rzymski na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *