zdjęcia | komentarze
Zamek w Wiśniczu jako rezydencja obronna
Zamek w Wiśniczu, stojący na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką, wzniesiony został przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku jako rezydencja obronna. Do możnego rodu Kmitów należał do 1553 roku, do śmierci ostatniego z rodu Piotra Kmity V, marszałka wielkiego koronnego i stronnika politycznego królowej Bony.

Stanisław Lubomirski i założenie Nowego Wiśnicza
W 1593 roku zamek odkupił Sebastian Lubomirski, a po nim odziedziczył jego syn Stanisław, najwybitniejszy z rodu. Był on właścicielem 18 miast, ponad 300 wsi i 163 folwarków.
Stanisław Lubomirski w 1616 roku u podnóża zamku założył miasto Nowy Wiśnicz, fundując m.in. kościół farny i ratusz. Natomiast w latach 1615-1621 dokonał przebudowy zamku oraz otoczył go fortyfikacją bastionową na rzucie pięcioboku.

Potop szwedzki
Mimo tego, że budowla stała się jedną z najlepiej ufortyfikowanych w kraju nie zdołała oprzeć się Szwedom podczas najazdu w 1655 roku. Wówczas zakończył się największy okres świetności zamku, został on ograbiony i zdewastowany. Szwedzi pozbawili go 35 armat i jak podają źródła wywieźli aż 150 wozów kosztowności.

Zamek należał do Lubomirskich do 1720 roku, później przeszedł kolejno na własność Sanguszków, Potockich i Zamoyskich. Po pożarze w 1831 roku zmienił się niemal w ruinę. Jego restauracja rozpoczęła się dopiero po 1949 roku. Dzisiaj jest własnością Skarbu Państwa i mieści ciekawe muzeum, przypominające o czasach jego świetności.
Zwiedzanie zamku
Korpus zamku, zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem posiada elementy renesansowe, barokowe jak i gotyckie. Z oddali budowla wygląda jak potężne zamczysko, o kształtach urozmaiconych kwadratowymi i okrągłymi wieżami, przybudówkami czy arkadami. Szczególnie ciekawe są podziemia, tym bardziej, że chronią się w nich nietoperze. 🙂
Zamek w Wiśniczu na fotografiach
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂
2 komentarze do „Zamek w Wiśniczu – potężna rezydencja obronna Lubomirskich”
Valuable information. Lucky me I found your site by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.
I’m really happy you like it 🙂