zdjęcia | komentarze
Ruiny megalitycznej świątyni
Malta wciąż skrywa wiele tajemnic, szczególnie tych sprzed tysięcy lat, z czasu kiedy powstawały tutaj megalityczne świątynie. Poza najbardziej znanymi obecnie ruinami megalitycznych świątyń, jak Ġgantija czy Ħaġar Qim, możemy znaleźć również mniejsze, spokojne, aczkolwiek zdecydowanie gorzej zachowane. Do takich miejsc należy właśnie Borġ in-Nadur.

Borġ in-Nadur – epoka kamienia na Malcie
Megalityczna świątynia Borġ in-Nadur, jak pozostałe na wyspie, pochodzi z neolitu, a dokładniej z okresu nazywanego fazą „Tarxien”, około 3150-2500 p.n.e., co potwierdziły badania archeologiczne prowadzone tutaj w latach 1921-27. Później w epoce brązu (2500-700 p.n.e.) świątynia używana była jako cmentarz, jak również w celach mieszkalnych, gdyż w tamtym czasie w pobliżu znajdowała się wioska. Aż wreszcie ponownie odkryto ją pod koniec XIX wieku.

Birżebbuġa
Borġ in-Nadur znajduje się na wysokim wzniesieniu pomiędzy dwoma dolinami, we współczesnej miejscowości Birżebbuġa. Świątynia składa się z 4 apsyd, podobnie jak współczesna jej świątynia w Mnajdrze. Jednak są i też pewne różnice. Jedną z nich jest to, że wielki dziedziniec w świątyni Borg In-Nadur odgraniczony jest od zewnątrz długim, domykającym go murem.
Ciekawostką jest fakt, że w tajemniczych ruinach obok świątyni odkryto fragmenty mykeńskiej ceramiki. Tak czy siak ruiny megalitycznej świątyni w miejscowości Birżebbuġa podobnie jak inne na Malcie czy Gozo stawiają nadal więcej pytań niż odpowiedzi.
Tajemnicze ruiny na fotografiach
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂