Borġ in-Nadur – tajemnicze ruiny megalitycznej świątyni

BorgInNadur DSC 1982 mini
zdjęcia | komentarze
Ruiny megalitycznej świątyni

Malta wciąż skrywa wiele tajemnic, szczególnie tych sprzed tysięcy lat, z czasu kiedy powstawały tutaj megalityczne świątynie. Poza najbardziej znanymi obecnie ruinami megalitycznych świątyń, jak Ġgantija czy Ħaġar Qim, możemy znaleźć również mniejsze, spokojne, aczkolwiek zdecydowanie gorzej zachowane. Do takich miejsc należy właśnie Borġ in-Nadur.

Zatoka św. Jerzego - Malta i megalityczne świątynie
Zatoka św. Jerzego (St. George’s Bay)
Borġ in-Nadur – epoka kamienia na Malcie

Megalityczna świątynia Borġ in-Nadur, jak pozostałe na wyspie, pochodzi z neolitu, a dokładniej z okresu nazywanego fazą „Tarxien”, około 3150-2500 p.n.e., co potwierdziły badania archeologiczne prowadzone tutaj w latach 1921-27. Później w epoce brązu (2500-700 p.n.e.) świątynia używana była jako cmentarz, jak również w celach mieszkalnych, gdyż w tamtym czasie w pobliżu znajdowała się wioska. Aż wreszcie ponownie odkryto ją pod koniec XIX wieku.

Borġ in-Nadur w miejscowości Birżebbuġa
Główna część świątyni
Birżebbuġa

Borġ in-Nadur znajduje się na wysokim wzniesieniu pomiędzy dwoma dolinami, we współczesnej miejscowości Birżebbuġa. Świątynia składa się z 4 apsyd, podobnie jak współczesna jej świątynia w Mnajdrze. Jednak są i też pewne różnice. Jedną z nich jest to, że wielki dziedziniec w świątyni Borg In-Nadur odgraniczony jest od zewnątrz długim, domykającym go murem.

Ciekawostką jest fakt, że w tajemniczych ruinach obok świątyni odkryto fragmenty mykeńskiej ceramiki. Tak czy siak ruiny megalitycznej świątyni w miejscowości Birżebbuġa podobnie jak inne na Malcie czy Gozo stawiają nadal więcej pytań niż odpowiedzi.

 

Tajemnicze ruiny na fotografiach

  • BorgInNadur DSC 1966 mini
  • BorgInNadur DSC 1982 mini
  • BorgInNadur DSC 2003 mini
  • BorgInNadur DSC 1993 mini
  • BorgInNadur DSC 2001 mini
  • BorgInNadur DSC 2013 mini

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *