Carcassonne – zamek Trencavel i średniowieczne fortyfikacje

Carcassonne DSC 6035 mini
zdjęcia | komentarze
Celtycka wioska

Pierwsze ślady historyczne w rejonie Carcassonne pochodzą z VIII wieku p.n.e. W tamtym czasie była to celtycka wioska (oppidum) otoczona wałem i położona około 2 km od współczesnego miasta nad stromymi brzegami rzeki Aude. Dwa wieki później mieszkańcy przenieśli się na miejsce dzisiejszego Cité (Górnego Miasta), a skromnie ufortyfikowane miasto nazwano Carcasso.

Carcassonne stolicą kolonii Julia Carcaso

Wkrótce po utworzeniu przez Rzymian prowincji Gallia Narbonensis, około 100 r. p.n.e. w Carcassonne powstały gallo-rzymskie fortyfikacje, a później stało się ono stolicą kolonii Julia Carcaso (potem Carcasum). Główna część północnych murów obronnych pochodzi z IV wieku, z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Charakterystyczne są w niej warstwy czerwonej cegły.

Zamek Trencavel

Rozkwit miasta nastąpił w XII wieku pod rządami potężnej rodziny wiecehrabiów Trencavel. Wybudowali oni Bazylikę Saint Nazaire oraz zamek (Château Comtal) usytuowany na szczycie wzgórza wewnątrz miasta. Z czasem gallo-rzymksie mury zostały całkowicie otoczone przez nowe XII wieczne z bastionami rozbudowywane do XIV wieku.

Pokój pirenejski

Militarne znaczenie Carcassonne zanikło po pokoju pirenejskim z 1659 roku, który spowodował zaanektowanie Roussillon przez Francję i przesunięcie granicy francusko-hiszpańskiej na południe. Z czasem średniowieczne fortyfikacje zaczęły popadać w ruinę.

Renowacja średniowiecznych fortyfikacji

Dopiero w XIX wieku po interwencji u księcia Ludwika Napoleona Bonaparte udało się uzyskać fundusze i rozpoczęta została długa renowacja Cité. Dzięki tej monumentalnej odbudowie prowadzonej przez historyka architektury Eugène Viollet-le-Duc’a możęmy dzisiaj podziwiać unikalne już niestety w Europie fortyfikacje średniowieczne.

Widok na miasto z brzegu rzeki Aude jest niezapomniany, mury obronne i samo spacerowanie po mieście i pod murami daje wrażenie niemal podróży w czasie. 🙂

 

Fotografie z Carcassonne

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

One thought on “Carcassonne – zamek Trencavel i średniowieczne fortyfikacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *