zdjęcia | komentarze
Zwiedzanie Pszczyny
Zamek w Pszczynie jak i sama Pszczyna to miejsca zdecydowanie warte odwiedzenia. Przede wszystkim to jedna z najlepiej zachowanych tego typu budowli w Polsce. Poza tym otoczenie zamku jak i sam zamek są po prostu śliczne. Miłośnicy historii też nie będą się tu nudzić, losy tego zamku to prawdziwy wachlarz różnorodności. 🙂
Gród przy szlaku handlowym
Pszczyna, położona na Górnym Śląska na skraju Puszczy Pszczyńskiej, lokowana została prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Pochodzenie nazwy miasta miało już wiele teorii. Obecnie uważa się, że Pszczyna to przekształcenie wcześniejszego Plszczyna, dawnego słowiańskiego słowa oznaczającego miejsce obfitujące w wody.

W średniowieczu miasto było siedzibą kasztelanii. Z 1303 r. pochodzą pierwsze wzmianki o komesie Welisławie, kasztelanie pszczyńskim. Już w XII w. funkcjonował tu gród, zamek książąt piastowskich, pilnujący szlaku handlowego z Krakowa w kierunku Bramy Morawskiej. Powstał on obok brodu przez Pszczynkę, najlepszego miejsca do bezpiecznego przekraczania jej bagnistej i podmokłej doliny.
Rządy kolejnych władców
Przez wieki Ziemia Pszczyńska przechodziła zmienne koleje losu pod rządami kolejnych władców. W średniowieczu tereny te należały do Małopolski i dopiero w 1178 r. książę Kazimierz Sprawiedliwy podarował je księciu raciborskiemu, Mieszkowi Plątonogiemu. Książęta piastowscy z linii opolsko-raciborskiej władali tutaj od 1178 do 1336, później Przemyślidzi – książęta opawscy (1336-1480) i Piastowie cieszyńscy (1480-1517).

W 1407 r. Jan II Żelazny wyodrębnił ze swych włości Pszczynę wraz z okolicznymi ziemiami, obszar zwany później ziemią pszczyńską, jako dożywotnią własność swej żony Heleny Korybutówny, bratanicy króla Władysława Jagiełły.
Zamek w Pszczynie
W pierwszej połowie XV w. powstał tutaj murowany zamek gotycki, składający się z dwóch wolno stojących budynków połączonych murami z wieżami, otoczony fosą. Pozostałością pierwotnego zamku są średniowieczne podziemia pod zachodnim skrzydłem.

Na przestrzeni wieków był on kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Ostatnim właścicielem zamku była hrabiowska rodzina von Hochberg z Książa (1846-1945), w 1850 r. podniesiona do rangi książąt von Pless. Dokonali oni ostatniej przebudowy zamku w latach 1870-1876 wg projektu francuskiego architekta Hyppolite’a Alexandre’a Destailleura w duchu barokowej architektury francuskiej.
Powstanie śląskie
Podczas I wojny światowej w Pszczynie mieściła się kwatera główna armii niemieckiej walczącej na wschodzie. W sierpniu 1919 r. na ziemi pszczyńskiej wybuchło I powstanie śląskie. Jednak tereny te wróciły do Macierzy dopiero w 1921 r. po opowiedzeniu się jej mieszkańców za Polską.
Fotografie z zamku w Pszczynie
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB
BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂