zdjęcia | komentarze
Celtyckie źródło Nemausus
Nîmes położone w regionie Langwedocja-Roussillon (obecnie Oksytania), niedaleko wybrzeża Morza Śródziemnego, jest czarującym francuskim miastem z niesamowitymi rzymskimi zabytkami. Przed pojawieniem się Rzymian na obszarze Nîmes, na górze Mont Cavallier, istniała ufortyfikowana celtycka wioska (oppidum). Właśnie tam znajdowało się święte celtyckie źródło Nemausus (celtycki bóg), od którego wywodzi się nazwa miasta.

Rzymska prowincja Gallia Narbonensis i droga do Hispanii, Via Domitia
W połowie II w. p.n.e. w zamian za ochronę greckiej Massalii przed lokalnymi plemionami, Rzymianie uzyskali skrawek terenu, przez który poprowadzili budowaną przez nich drogę do Hispanii, Via Domitia. Nîmes znalazło się w centralnym punkcie trasy. Po wielu latach kulturowej i ekonomicznej dominacji Marsylii, powoli zaczęło wchodzić w rzymską strefę wpływów.
W 123 r. p.n.e. po zwycięskiej kampanii generała Quintusa Fabiusa Maximusa przeciwko galijskiemu plemienu Arwernów, zapewnione zostało bezpieczeństwo prowincji Gallia Narbonensis. W 118 r. p.n.e. Rzymianie założyli Narbonę, pierwszą kolonię w Galii.

Trwające wojny z Galami i upadek Marsylii pozwoliły uzyskać Nîmes autonomię pod panowaniem Rzymian. Wreszcie około 45-40 r. p.n.e. Oktawian August nadał miastu status kolonii (Latin: Colonia Augusta Nemausus), a w 27-25 r. p.n.e. ustanowił Nimes stolicą prowincji Gallia Narbonensis.
Tour Magne i ostatni odcinek akweduktu Pont du Gard
Lojalność wobec Rzymu zapewniła miastu liczne korzyści. Około 16 r. p.n.e. Oktawian August otoczył Nîmes murem obronnym o długości 6 km, wzmocnionym przez 14 wież. Do dzisiaj pozostały 2 bramy: Porta Augusta i Porte de France oraz Tour Magne, największa wieża w umocnieniach (obecnie mierzy 32,7m). W tamtym czasie miasto miało około 60 tys. mieszkańców. Zbudowano również akwedukt doprowadzający wodę do miasta (Pont du Gard). Do dziś zachowały się pozostałości końcowej części akweduktu w postaci cylindrycznej konstrukcji (Castellum divisorium), mającej na celu rozprowadzenie wody do miasta przy pomocy systemu rur.

Rzymski amfiteatr w Nîmes
Z wielu budowli rzymskich (rozbieranych później na budulec) istniejących wówczas w mieście, zachowało się jedynie kilka. Amfiteatr w Nîmes wybudowany w I w. n.e., jeden z większych amfiteatrów rzymskiej Galii, ma około 133 na 101 m i mógł pomieścić ponad 20 tys. widzów. Obecnie jest on jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu. Dla porównania amfiteatr w Arles ma 136 na 107 m i figuruje pod względem wielkości na 20 miejscu wśród rzymskich amfiteatrów.

Urzekająca rzymska świątynia La Maison Carrée
Wyjątkowo dobrze zachowana jest również zbudowana w 5 r. n.e. świątynia nazywana La Maison Carrée, pierwotnie poświęcona Gajuszowi i Lucjuszowi (adoptowanym wnukom Oktawiana Augusta). Jest ona ślicznie zdobiona i tak urzekająca, że ciężko oderwać od niej wzrok. Po prostu trudno sobie wyobrazić jak to się stało, że przetrwała w takim stanie aż do naszych czasów.
Najazd Wizygotów
Upadek rzymskiego Nimes nastąpił w 470 r. kiedy to miasto po wielu najazdach zostało przejęte przez Wizygotów.
Zwiedzając Nimes na własnej skórze można odczuć wielkość starożytnych rzymskich miast. Mimo teoretycznie niedużych odległości, przejście od amfiteatru do Tour Magne jest już zdecydowanie odczuwalne. Po drodze znajdują się stworzone w XVIII wieku dookoła rzymskich ruin ogrody Jardin de la Fontaine, z ruinami rzymskiej świątyni Diany. Niemal na każdym kroku widoczna jest tutejsza rzymska przeszłość 🙂 .
Świątynia La Maison Carrée i amfiteatr w Nîmes, czyli Nîmes na fotografiach
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂
One thought on “Nîmes – La Maison Carrée i rzymski amfiteatr z 1. wieku”
I conceive this site has got very fantastic written content material posts.