Zamek w Krasiczynie – magnacka rezydencja obronna Krasickich

Krasiczyn DSC 5688 mini
zdjęcia | komentarze
Krasiczyn i początki rodu Krasickich

Historia zamku zaczyna się wraz z Jakubem z Siecina, który w 1525 roku został właścicielem wsi Śliwnica. Zaczął on przekształcać istniejący tu już dwór obronny w zamek. Całość zabudowań otoczył wałem i fosą. Potomkowie Jakuba przejęli nazwisko Krasicki od nazwy pobliskiej wsi Krasice.

Zamek w Krasiczynie – magnacka rezydencja obronna Krasickich

Miasto Krasiczyn, powstałe w latach 1615-1620, zostało założone przez kasztelana przemyskiego Stanisława Krasickiego. W 1592 roku rozpoczął on przebudowę zamku, którą następnie kontynuował jego syn Marcin Krasicki. Jako jeden z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce przekształcił surową warowną siedzibę we wspaniałą magnacką rezydencję obronną z czterema charakterystycznymi narożnymi basztami: Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką (Rycerską).

Wielki dziedziniec arkadowy zamku otaczają dwa skrzydła mieszkalne i mury kurtynowe od południa i zachodu zakończone ażurową attyką. Ściany zamku zdobią barokowe sgraffita. W skrzydle zachodnim znajduje się brama z wysoką wieżą zegarową, a za nią kamienny most, prowadzący niegdyś z zamku do miasta.

Książę Leon Sapieha

Po bezpotomnej śmierci Krasickich zamek w Krasiczynie wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1835 roku kupił go książę Leon Sapieha, który po klęsce powstania listopadowego i konfiskacie jego dóbr położonych w zaborze rosyjskim uczynił z Krasiczyna swoją rodową siedzibę. Był on nie tylko wybitnym politykiem, ale również gospodarzem, który rozpoczął tutaj m.in. budowę warsztatów tkackich.

Zamek w Krasiczynie po zniszczeniach II wojny światowej

W przeddzień ślubu jego syna księcia Adama Sapiehy zamek spłonął. Ocalała jedynie Kaplica mieszcząca się w Baszcie Boskiej. Wnętrza z czasem odbudowano, niestety z ich wystroju nic się do naszych czasów nie zachowało. Wszystko zostało zniszczone i spalone przez żołnierzy rosyjskich podczas II wojny światowej.

Obecnie najcenniejszym elementem zamku w Krasiczynie jest odrestaurowana Kaplica p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Zamek w Krasiczynie – magnacka rezydencja na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *