Sestiere San Marco i Bazylika św. Marka, czyli serce Wenecji

Wenecja SanMarco DSC 6035 mini
zdjęcia | komentarze
Bazylika św. Marka na Piazza San Marco

Wenecja podzielona jest na sestiere (dzielnice). Sercem miasta jest sestiere San Marco, gdzie znajduje się reprezentacyjny Piazza San Marco z Bazyliką św. Marka i Pałacem Dożów.

Piazza San Marco, przez wieki będąc świadkiem wielu widowisk, każdego dnia oblegany jest też przez tłumy turystów. Od wschodu plac zamyka Bazylika św. Marka. Początki bazyliki sięgają 829 roku, kiedy doża Giustignano Partecipazio zdecydował o jej budowie by dać godne schronienie szczątkom św. Marka Ewangelisty. W X wieku bazylikę zniszczył straszliwy pożar. W latach 1043-1071 została odbudowana w dzisiejszych kształtach. Pierwotna monumentalna surowość bazyliki z biegiem czasu została wypełniona wspaniałymi mozaikami i marmurowymi ornamentami, tworząc syntezę różnych stylów, od bizantyjskiego, przez gotycki, po renesansowy.

Pałac Dożów

Stojący obok bazyliki Pałac Dożów (Palazzo Ducale), będący od IX wieku rezydencją kolejnych dożów i siedzibą władz Republiki, pierwotnie był warownym zamkiem. Kilkukrotnie zniszczony w skutek pożaru, dzisiejszą formę uzyskał w wyniku prac prowadzonych w XIV i na początku XV wieku, stając się arcydziełem gotyku kwiecistego. Fasada pokryta białym i różowym marmurem z Werony spoczywa na ażurowej podstawie z marmuru istryjskiego. Nad głównym portalem znajduje się rzeźba doży klęczącego przed skrzydlatym lwem.

Kampanila bazyliki św. Marka

Kampanila (dzwonnica) bazyliki św. Marka była początkowo wieżą strażniczą i latarnią morską. Jej budowę rozpoczęto w IX wieku, jednak w ciągu wieków wielokrotnie przebudowywana obecny kształt uzyskała w XVI wieku, kiedy to została odrestaurowana po trzęsieniu ziemi. 14 lipca 1902 roku nagle runęła. Niemal natychmiast rozpoczęto jej odbudowę „tam, gdzie była i taką, jaką była”. W 1912 roku w dzień św. Marka (25 kwietnia) uroczyście świętowano jej ponowne otwarcie. Mierząc 98,6 m jest najwyższym budynkiem Wenecji.

Torre dell’Orologio

Renesansowa wieża zegarowa (Torre dell’Orologio), zbudowana w XV wieku, w dolnej części jest bramą prowadzącą na Mercerie. Na jej szczycie znajdują się postacie z brązu zwane Maurami (Mori), które od pięciu wieków uderzają młotami w wielki dzwon wybijając godziny. W środkowej części wieży znajduje się zegar o złoconej i emaliowanej na błękitno tarczy. Umieszczony na wieży pod koniec XV wieku oprócz godzin pokazuje również fazy księżyca, znaki zodiaku, przejścia słońca z jednej konstelacji do drugiej, a nawet pory roku. To się nazywa wynalazek 🙂 .

 

Fotografie z Sestiere San Marco

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *