Coimbra – Uniwersytet i średniowieczna stolica Portugalii

Coimbra DSC 4572 mini
zdjęcia | komentarze
Aeminium, czyli Coimbra w czasach Imperium Romanum

Coimbra, dzisiaj będąca jednym z największych miast Portugalii, kojarzona jest jako średniowieczna stolica, a przede wszystkim siedziba najstarszego uniwersytetu w kraju. Jednak historia miasta swoimi korzeniami sięga nawet dalej.

Wapienne wzniesienie, na którym wyrosła osada, leży nad rzeką Mondego. Pod panowaniem Rzymian osada ta nosiła nazwę Aeminium. Wówczas to Aeminium znajdowało się pod administracją leżącej niedaleko Conímbrigi, jednego z największych rzymskich miast odkrytych na obszarze współczesnej Portugalii. Między 569 a 589 r. n.e. Conímbriga została najechana i splądrowana przez Wizygotów, co doprowadziło do jej upadku. Wówczas to Aeminium stało się siedzibą diecezji, zastępując Conímbrigę, a nawet przyjmując jej nazwę, która później wyewoluowała i funkcjonowała jako Colimbria.

Miasto rozwijało się także będąc na szlaku łączącym duże rzymskie miasta, Bracarę Augustę (dzisiejszą Bragę), czyli stolicę prowincji Hispania Gallaecia, z Olisipo, czyli dzisiejszą Lizbonę.

Z tamtych czasów zachował się kryptoportyk tworzący podstawę (wyrównanie terenu) dla rzymskiego forum i służący do magazynowania żywności.

Najazd Muzułman na Półwysep Iberyjski

Wizygoci rządzili Colimbrią aż do najazdu Muzułman. W czasie pierwszego najazdu na Półwysep Iberyjski w latach 711-715, Coimbra dostała się w ręce Musy ibn Nusajra, arabskiego gubernatora Afryki Północnej. Przez kolejne stulecia następowały naprzemiennie chrześcijańskie rekonkwisty i kolejne muzułmańskie najazdy.

Terytorium, w skład którego wchodziła Coimbra, zostało ostatecznie odzyskane w 1064 roku przez portugalskich i hiszpańskich chrześcijan pod dowództwem króla Ferdynanda I Wielkiego (króla Kastylii i Leonu).

W XII wieku miasto zaczęło się ponownie rozwijać. W 1132 r. odbudowano np. starożytny rzymski most, odnowiono fontanny czy brukowane rzymskie drogi. Rozpoczęto też budowę Starej Katedry. Już w średniowieczu Coimbra podzielona była na część górną, zamieszkaną przez arystokrację i duchowieństwo, oraz dolną handlową i rzemieślniczą.

Coimbra – średniowieczna stolica Portugalii

W 1139 roku Alfons I Zdobywca, pierwszy król Portugalii, postanowił przenieść stolicę Portugalii na południe jednocześnie umieszczając ją w bezpiecznej odległości od nadal obecnych na południu Półwyspu Iberyjskiego Maurów. Jego wybór padł na Coimbrę. Pozostała ona stolicą do 1385 roku, kiedy to król Alfons III przeniósł stolicę do odbitej w rekonkwiście Lizbony.

Uniwersytet w Coimbrze – najstarszy uniwersytet w Portugalii

W 1290 r. król Dionizy I założył w Lizbonie uniwersytet, którego siedziba była od 1306 r. kilkukrotnie przenoszona między Lizboną a Coimbrą. Jednak w 1537 r. został on ostatecznie umieszczony w Pałacu Królewskim w Coimbrze.

Współczesne oblicze Coimbry

Dzisiejsza Coimbra to miejsce przez Portugalczyków obdarzone dużym sentymentem. Wąskie, strome uliczki i schody biegnące od Dolnego Miasta dodają jej średniowiecznego charakteru. 🙂 Najstarszy uniwersytet w Portugalii wciąż przyciąga studentów i dodaje Coimbrze nieco młodzieńczego wigoru. 🙂 Żeby nie było jednak tak różowo są też wady. Niestety nawet Górne Miasto zapełnione jest po brzegi samochodami.

 

Fotografie z Coimbry

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *