zdjęcia | komentarze
Marrakesz – marokańskie wakacje
Marrakesz, położony w południowej części Maroka, u podnóża Atlasu Wysokiego, fascynuje przybyszów z Europy i innych krańców świata. Nazywany bywa nawet „Perłą południa”. Orientalna architektura, kolorowe stragany pełne ceramiki, tkanin, dywanów, wyrobów ze skóry czy z cyprzyka, stosy pachnących przypraw… Wszystko to w pewien sposób oczarowuje i trochę przenosi w czasie, albo nawet do krainy niemal z baśni.

Ważny ośrodek handlowy Maghrebu
Obszar ten zamieszkany był już w Neolicie przez koczownicze plemiona Berberów. Jednak sam Marrakesz założony został około roku 1062-1070 przez wywodzących się z Sahary, wojowniczych, berberyjskich władców z rodu Almorawidów. Pod ich rządami miasto rozwinęło się jako ważny ośrodek handlowy Maghrebu. Powstały liczne meczety i madrasy (teologiczne szkoły muzułmańskie, w których nauczano Koranu, prawa oraz języka arabskiego). Do budowy pałaców i meczetów zatrudnieni zostali andaluzyjscy rzemieślnicy z Kordoby i Sewilli. Na początku XII wieku Marrakesz otoczony został murami obronnymi. Mury te, zbudowane z czerwonej gliny, sięgają do 9m wysokości. Prawie niezmienione od epoki Almorawidów do dzisiaj otaczają medynę. Niektóre z bram są doskonałymi przykładami architektury mauretańskiej.

Meczet Al-Kutubijja
W 1147 r. Marrakeszem zawładnęli Almohadowie. Sułtan Abd al-Mumin ustanowił tutaj stolicę swojej dynastii. Zapragnął on również wznieść jeden z największych meczetów w tej części muzułmańskiego świata. Tak powstał meczet Al-Kutubijja, kolejne arcydzieło architektury mauretańskiej. Minaret z różowego kamienia ma 70m wysokości i posłużył później za wzór budownicznym Giraldy w Sewilli oraz Wieży Hasana w Rabacie. Nazwa meczetu Al-Kutubijja oznacza „meczet księgarzy” i wywodzi się od otaczającego niegdyś meczet suku rękopisów.

Grobowce Sadytów
Po upadku dynastii Almohadów, władzę sprawowali Marynidzi z Fezu. Jednak ożywienie i dobrobyt powróciły dopiero w XVI wieku, po dojściu do rządów dynastii Sadytów. Śladami tamtego okresu w marrakeskiej medynie są m.in. Grobowce Sadytów.
Mimo, że panująca od XVII wieku dynastia Alawitów przeniosła stolicę do Fezu, a później Meknes, Marrakesz stał się popularnym celem sufickich pielgrzymek.
Tradycyjny targ w Marrakeszu – suki i medyna w kolorze ochry
Marrakesz to stare ufortyfikowane miasto pełne sprzedawców i ich straganów, którego medyna w 1985 r. została wpisana na listę UNESCO. To tutaj właśnie znajduje się największy tradycyjny targ (suki) w Maroku. Suki w Marrakeszu należą do najciekawszych w Maghrebie. Dziś handlarze oferują przeróżne wyroby marokańskiego rzemiosła, od berberyjskich dywanów i koszy po biżuterię. Szczególnie popularne są też wyroby kaletnicze.

Plac Jemaa el-Fna
Przez wieki sercem Marrakeszu był Plac Jemaa el-Fna. Choć do XIX wieku ścinano tutaj przestępców, których głowy konserwowano i wieszano nad bramami miasta, dzisiaj jest to głównie plac targowy. Plac Jemaa el-Fna zaczyna tętnić życiem po zachodzie słońca. Wszechobecne zapachy przypraw, ziół, dymu, smażonego mięsa, muzycy, sztukmistrzowie, a nawet zaklinacze węży… Wszystko to sprawia, że plac przyciąga tłumy, w tym tłumy turystów chcących zanurzyć się w marokańskim świecie 🙂
Fotografie z Marrakeszu
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂