Jordania

Droga Królewska – starożytny szlak handlowy Bliskiego Wschodu

DrogaKrolewska DSC 9104 mini
zdjęcia | komentarze
Droga Królewska, czyli starożytny szlak handlowy

Droga Królewska to jeden z ważniejszych starożytnych szlaków handlowych na Bliskim Wschodzie. Łączyła Afrykę z Mezopotamią. Biegła od Heliopolis w Egipcie przez Półwysep Synaj do Akaby, gdzie skręcała na północ i przechodząc przez wiele starożytnych miast, w tym Petrę, Madabę, Filadelfię (obecny Amman), Gerazę, Bosrę czy Damaszek, docierała do Resafy położonej w górnym biegu rzeki Eufrat (obecnie Syria).

Handel w starożytnych królestwach Edomu, Moabu, Ammonu w dużej mierze odbywał się właśnie na tym szlaku. Również Nabatejczycy korzystali z Drogi Królewskiej jako szlaku handlowego. Przemierzające go karawany przewoziły różne dobra luksusowe, w tym kadzidło i przyprawy z Arabii.

Rzymska Via Traiana Nova

W okresie rzymskim droga nazywała się Via Regia. Cesarz Trajan po jej przebudowie, zmienił nazwę na Via Traiana Nova. Na jego polecenie na pustyni w prowincji Arabia Petraea zbudowane zostały fortyfikacje, ciągnące się przez 1500 km od północnej Syrii do południowej Palestyny. Via Traiana Nova służyła jako droga wojskowa i handlowa wzdłuż utworzonych umocnień.

W okresie bizantyjskim Droga Królewska stała się również trasą pielgrzymkową dla chrześcijan pielgrzymujących do Góry Nebo czy miejsca chrztu Jezusa.

Średniowieczne zamki krzyżowców

Znajdujące się wzdłuż trasy ruiny średniowiecznych zamków krzyżowców: Shoubak (Montreal), Karak pochodzą z okresu Krucjat.

Wadi Mujib i najbardziej turystyczna droga Jordanii

Współcześnie Droga Królewska przyciąga turystów malowniczymi, wręcz oszałamiającymi widokami. Szlak wije się przez kolejne doliny (wadi), spośród których bez wątpienia wyróżnia się wspaniała Wadi Mujib. Po drodze mija się wiele zabytków i większych lub mniejszych miejscowości. Zadziwiający jest fakt, że każde kolejne miasteczko to kolejny korek. Tłok na drodze powoduje, że cały ruch nagle się zatrzymuje i to chyba niezależnie od pory dnia. Zdecydowanie nie jest to szybka trasa przez kraj, jednak alternatywna Autostrada Pustynna, początkowo nawet interesująca z każdym kilometrem staje się po prostu monotonna.

 

Fotografie z Drogi Królewskiej

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *