Droga Królewska – starożytny szlak handlowy Bliskiego Wschodu

DrogaKrolewska DSC 9104 mini
zdjęcia | komentarze
Droga Królewska, czyli starożytny szlak handlowy

Droga Królewska to jeden z ważniejszych starożytnych szlaków handlowych na Bliskim Wschodzie. Łączyła Afrykę z Mezopotamią. Biegła od Heliopolis w Egipcie przez Półwysep Synaj do Akaby, gdzie skręcała na północ i przechodząc przez wiele starożytnych miast, w tym Petrę, Madabę, Filadelfię (obecny Amman), Gerazę, Bosrę czy Damaszek, docierała do Resafy położonej w górnym biegu rzeki Eufrat (obecnie Syria).

Handel w starożytnych królestwach Edomu, Moabu, Ammonu w dużej mierze odbywał się właśnie na tym szlaku. Również Nabatejczycy korzystali z Drogi Królewskiej jako szlaku handlowego. Przemierzające go karawany przewoziły różne dobra luksusowe, w tym kadzidło i przyprawy z Arabii.

Rzymska Via Traiana Nova

W okresie rzymskim droga nazywała się Via Regia. Cesarz Trajan po jej przebudowie, zmienił nazwę na Via Traiana Nova. Na jego polecenie na pustyni w prowincji Arabia Petraea zbudowane zostały fortyfikacje, ciągnące się przez 1500 km od północnej Syrii do południowej Palestyny. Via Traiana Nova służyła jako droga wojskowa i handlowa wzdłuż utworzonych umocnień.

W okresie bizantyjskim Droga Królewska stała się również trasą pielgrzymkową dla chrześcijan pielgrzymujących do Góry Nebo czy miejsca chrztu Jezusa.

Średniowieczne zamki krzyżowców

Znajdujące się wzdłuż trasy ruiny średniowiecznych zamków krzyżowców: Shoubak (Montreal), Karak pochodzą z okresu Krucjat.

Wadi Mujib i najbardziej turystyczna droga Jordanii

Współcześnie Droga Królewska przyciąga turystów malowniczymi, wręcz oszałamiającymi widokami. 🙂 Szlak wije się przez kolejne doliny (wadi), spośród których bez wątpienia wyróżnia się wspaniała Wadi Mujib. Po drodze mija się wiele zabytków i większych lub mniejszych miejscowości. Zadziwiający jest fakt, że każde kolejne miasteczko to kolejny korek. Tłok na drodze powoduje, że cały ruch nagle się zatrzymuje i to chyba niezależnie od pory dnia.

Autostrada Pustynna

Ten starożytny szlak handlowy zdecydowanie nie jest szybką trasą na południe kraju, jednak alternatywna Autostrada Pustynna, początkowo nawet interesująca z każdym kilometrem staje się po prostu monotonna.

 

Droga Królewska na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *