Miejsce chrztu Jezusa Chrystusa nad rzeką Jordan

MiejsceChrztu DSC 5520 mini
zdjęcia | komentarze
Rzeka Jordan i Jezioro Galilejskie

Rzeka Jordan płynąca dnem tektonicznego rowu Jordanu, przepływa przez Jezioro Galilejskie (Tyberiadzkie) i na wysokości 396 m poniżej poziomu morza uchodzi do Morza Martwego.

Nadmierna eksploatacja rzeki przez ostatnie dziesięciolecia doprowadziła do znacznego obniżenia się poziomu wody zarówno w samej rzece jak i zasilanym przez nią Morzu Martwym.

Miejsce chrztu Jezusa Chrystusa nad rzeką Jordan
Współczesna chrzcielnica
Miejsce chrztu Jezusa Chrystusa

W wyniku zmiany biegu rzeki Jordan miejsce chrztu Jezusa Chrystusa znajduje się obecnie po jordańskiej stronie rzeki, w miejscu gdzie kiedyś źródełko Jana Chrzciciela wpływało do Jordanu.

Relacje pielgrzymów

Pielgrzymi przybywający przed wiekami do miejsca chrztu Jezusa opisywali pięć kościołów i wyjątkową chrzcielnicę, w której używano wody z rzeki Jordan, zbudowanych między V i XII wiekiem w miejscu gdzie Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela.

Miejsce chrztu Jezusa Chrystusa
Miejsce chrztu Jezusa nadal zasilane wodą ze źródełka Jana Chrzciciela

Odkrycia archeologiczne potwierdziły relacje pielgrzymów. Jednak ciągle zadawane było pytanie, dlaczego chrześcijanie budowali kolejne kościoły w miejscu niezamieszkanym, pośrodku niczego, gdzie trzęsienia ziemi i powodzie powodowały niszczenie jednego kościoła za drugim? Odpowiedź wydaje się być jasna. Bazując na Biblii, mozaice z Madaby, przedstawiającej mapę Ziemi Świętej z VI w., relacji pielgrzymów i ostatnich odkryciach archeologicznych, wyraźnie widać determinację z jaką wierzący chcieli zaznaczyć i czcić to właśnie miejsce.

Youtube video

Zainteresowanych zapraszam również na mój kanał na Youtube. A tutaj krótki film Jordania – śladami chrześcijaństwa.

 

Miejsce chrztu Jezusa Chrystusa nad Jordanem – fotografie

  • MiejsceChrztu DSC 5512 mini
  • MiejsceChrztu DSC 5502 mini
  • MiejsceChrztu DSC 5505 mini
  • MiejsceChrztu DSC 5520 mini
  • MiejsceChrztu DSC 5542 mini
  • MiejsceChrztu DSC 5552 mini
  • MiejsceChrztu DSC 5561 mini
  • MiejsceChrztu DSC 5571 mini

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *