Heraklion – stolica Krety i dawna wenecka forteca Candia

Heraklion DSC 9524 mini
zdjęcia | komentarze
Minojski port

Odnalezione ślady osadnictwa neolitycznego w okolicach Heraklionu datowane są na 7 tysiąclecie p.n.e.. Ze względu na bliskie położenie pałacu w Knossos, przypuszcza się, że już w czasach rozkwitu na Krecie kultury minojskiej na terenie Heraklionu istniał port.

Candia – wenecka forteca na Krecie

Jednak miasto o nazwie Chandak zostało założone przez Saracenów dopiero w 824 roku. Udostępniali oni port piratom napadającym na bizantyjskie statki. Spowodowało to, że w 961 Bizantyjczycy pod wodzą Nikiforosa Fokasa zdobyli miasto i doszczętnie je zniszczyli. Odbudowane i kontrolowane przez Bizancjum miasto zostało kupione przez Wenecjan w 1204 roku. Wenecjanie, aby obronić się przed atakami tureckimi wznieśli ogromne fortyfikacje z bastionami, których część nadal możemy oglądać, np. broniącą portu fortecę Rocca a Mare czy mur obronny (w niektórych miejscach gruby na 40 m). W czasie panowania Wenecjan nazwa miasta Chandak została zastąpiona przez włoskie Candia, używane też w odniesieniu do całej Krety. Miasto rozkwitło, tworząc własną odmianę sztuki renesansowej. 🙂

22-letnie tureckie oblężenie Candii

W 1645 roku armia turecka przybiła na Kretę, rozpoczynając działania wojenne przeciwko Wenecji. Turcy po opanowaniu twierdz w Chanii i Retimnie i zdobyciu reszty wyspy, w 1648 roku przystąpili do oblężenia Candii, będącej najsilniejszym punktem oporu. Candia broniła się przez 22 lata i została poddana dopiero 27 września 1669 roku.

Heraklion – stolica Krety, włączenie wyspy do Królestwa Grecji

W 1898 roku w wyniku antytureckiego powstania na Krecie i wojny grecko-tureckiej, powstała Republika Krety, a w 1913 roku Kreta została włączona do Królestwa Grecji. Po wyzwoleniu się spod kontroli tureckiej zmieniono nazwę miasta z Candia na Iraklion (Heraklion), czyli „miasto Herkulesa”, nawiązując do istniejącego w pobliżu w czasach rzymskich portu Heracleum.

Niestety druga wojna światowa i niemieckie bombardowania w czasie inwazji na Kretę spowodowały wiele zniszczeń w Heraklionie. Jednak okolice portu i uliczki starówki zachowały wiele ze swojego uroku.

 

Fotografie z Heraklionu

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

3 thoughts on “Heraklion – stolica Krety i dawna wenecka forteca Candia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *