Tylissos – ruiny minojskich willi niedaleko Heraklionu

Tylissos DSC 9273 mini
zdjęcia | komentarze
Tylissos – minojskie miasto

Tylissos jest jedną z niewielu miejscowości na Krecie, które zachowały swoje nazwy od czasów minojskich. Miasto dobrze prosperowało przez kilka tysięcy lat, jeszcze nawet w epoce weneckiej dominacji na wyspie. Wynikało to przede wszystkim z dobrego położenia w żyznej dolinie z zasobami wody i na skrzyżowaniu wielu szlaków. Historycy tacy jak Pliny (I wiek n.e.) czy Solin (III w. n.e.) wspominali Tylissos jako jedno z najważniejszych miast na Krecie, obok Knossos, Gortyny czy Kydonii (obecnie Chania).

Ruiny minojskich willi niedaleko Heraklionu

Centralna część minojskiego miasta znajduje się pod współczesnymi zabudowaniami. Obecne wykopaliska pokazują pozostałości zabudowań z okresu „młodszych pałaców” (1750-1450 p.n.e.), oraz późniejsze fragmenty, np. cysterna na wodę (1400-1200 p.n.e.).

Mogę dodać jeszcze, że spacer dookoła ruin pozwala dobrze przyjrzeć się ułożeniu dawnych pomieszczeń, pobujać w obłokach i wyobrazić sobie mieszkańców tych willi. 🙂 Tym bardziej, że zachowały się spore fragmenty ścian, schodów, a nawet gdzieniegdzie tynk i fragmenty fresków.

 

Fotografie z Tylissos z okresu „młodszych pałaców”

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *