Polska

Krasiczyn

zdjęcia | komentarze

Historia zamku zaczyna się wraz z Jakubem z Siecina, który w 1525 roku został właścicielem wsi Śliwnica. Zaczął on przekształcać istniejący tu już dwór obronny w zamek. Całość zabudowań otoczył wałem i fosą. Potomkowie Jakuba przejęli nazwisko Krasicki od nazwy pobliskiej wsi Krasice.

Miasto Krasiczyn, powstałe w latach 1615-1620, zostało założone przez kasztelana przemyskiego Stanisława Krasickiego. W 1592 roku rozpoczął on przebudowę zamku, którą następnie kontynuował jego syn Marcin Krasicki. Jako jeden z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce przekształcił surową warowną siedzibę we wspaniałą magnacką rezydencję obronną z czterema charakterystycznymi narożnymi basztami: Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką (Rycerską).

Wielki dziedziniec arkadowy zamku otaczają dwa skrzydła mieszkalne i mury kurtynowe od południa i zachodu zakończone ażurową attyką. Ściany zamku zdobią barokowe sgraffita. W skrzydle zachodnim znajduje się brama z wysoką wieżą zegarową, a za nią kamienny most, prowadzący niegdyś z zamku do miasta.

Po bezpotomnej śmierci Krasickich zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1835 roku kupił go książę Leon Sapieha, który po klęsce powstania i konfiskacie jego dóbr położonych w zaborze rosyjskim uczynił z Krasiczyna swoją rodową siedzibę. Był on nie tylko wybitnym politykiem, ale również gospodarzem, który rozpoczął tutaj m.in. budowę warsztatów tkackich.

W przeddzień ślubu jego syna księcia Adama Sapiehy zamek spłonął. Ocalała jedynie Kaplica mieszcząca się w Baszcie Boskiej. Wnętrza z czasem odbudowano, niestety z ich wystroju nic się do naszych czasów nie zachowało. Wszystko zostało zniszczone i spalone przez żołnierzy rosyjskich podczas II wojny światowej.
Obecnie najcenniejszym elementem zamku jest odrestaurowana Kaplica p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Fotografie z Krasiczyna

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *