zdjęcia | komentarze
Miśnia – kolorowa renesansowa starówka
Miśnia, czasem nazywana „kolebką Saksonii” wyrosła na zachodnich terenach słowiańskich. Dzisiaj kojarzona głównie z porcelaną zachwyca kolorową starówką. XII wieczny Rynek ozdabiają liczne renesansowe i barokowe kamienice, a także naprawdę duży późnogotycki ratusz. 🙂
Państwo Franków Wschodnich
Po wymarciu wschodniofrankijskiej linii Karolingów, w 911 r. plemiona niemieckie wybrały na króla Konrada I. Jego panowanie trwało jednak zaledwie kilka lat. Konrad I, aby zapobiec rozpadowi królestwa na państwa plemienne, na łożu śmierci zdecydował się wybrać na swojego następcę najpotężniejszego ze swoich oponentów, Henryka księcia Saksonii z rodu Ludolfingów. W ten sposób w 919 r. Henryk został królem Niemiec jako Henryk I.

Podboje Henryk I Ptasznika
Henryk I Ptasznik początkowo uznany jedynie przez możnowładców Saksonii i Frankonii, później też przez księcia Szwabii, w 921 r. podporządkował sobie władcę Bawarii, a w 925 r. przyłączył Lotaryngię. Działania militarne Henryka I Ptasznika doprowadziły w 929 r. do podbicia Czech, a w latach 928-932 także ziem należących do słowiańskich plemion Stodoran, Glomitów, Milczan. Zostali oni zmuszeni do składania mu danin.
Początki Miśni
Na nowo podbitym obszarze słowiańskiego plemienia Glomitów, a dokładnie na istniejącej już osadzie Miśnia, Henryk I około 929 r. założył niemieckie miasto Meissen. Na skutek podziału Marchii Wschodniej w 965 r. cesarz Otton I na ziemiach Serbów Połabskich utworzył Marchię Miśnieńską ze stolicą w Miśni. W 968 r. utworzono również diecezję miśnieńską. W 1002 r. król Polski Bolesław I Chrobry na krótko przyłączył Miśnię do Polski.

Zamek Albrechtsburg
Wysoko na klifie nad Łabą, zwanym dzisiaj po prostu wzgórzem zamkowym, góruje Zamek Albrechtsburg. W średniowieczu było to idealne miejsce do kontrolowania żeglugi na Łabie. Zamek w tym miejscu założył właśnie Henryk I w 929 roku. U jego podnóża znajdowało się podgrodzie i osada targowa (zamieszkiwana głównie przez Słowian), z której wyrosło miasto Miśnia.
Marchia Miśnieńska
W 1423 r. Margrabiowie z Miśni z dynastii Wettynów otrzymali tytuł księcia, a Marchia Miśnieńska została podniesiona do rangi Elektoratu Saksonii. W 1464 r. stolica elektoratu została przeniesiona do Drezna.

Miśnieńska Manufaktura Porcelany
Porcelana miśnieńska była pierwszą wysokiej jakości porcelaną produkowaną poza Orientem. Manufaktura porcelany w Miśni, a dokładnie Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany, została założona w 1710 roku na mocy dekretu króla Augusta II Mocnego (elektor Saksonii i elekcyjny król Polski) na zamku Albrechtsburg. Była to pierwsza manufaktura porcelany w Europie.
Miśnia i zamek Albrechtsburg na fotografiach
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂