Monastyr w Petrze i niezliczone, wykute w skale schody

Petra Klasztor DSC 3037 mini
zdjęcia | komentarze
Monastyr w Petrze

Monastyr w Petrze jest jednym z tych jej zakątków, do których wędrówka może okazać się dość wymagająca, szczególnie z dziećmi, ale oczywiście wrażenia są tego warte. 🙂

Niezliczone, wykute w skale schody

Niezliczone schody, zakręty, prawie przepaści, wędrówka wydawałoby się długa, ale nie jest tak daleko. Poza tym po drodze mamy oczywiście rozrywkowo kolorowe stragany i świeży sok pomarańczowy, który nigdzie w Petrze nie smakuje tak jak tutaj, na schodach do Klasztoru 🙂 .

Klasztor, czyli jeden z największych grobowców Petry

Wyrzeźbiony głęboko w klifowej ścianie Dżabal ad-Dajr jest jednym z największych grobowców Petry, mierzy sobie 47 m szerokości i 51 m wysokości. Zbudowany został na wzór Skarbca Faraona. Niegdyś przed fasadą znajdował się dziedziniec otoczony kolumnadą. W jego wnętrzu znajduje się ołtarz i ławy, stąd przypuszczenie, że używany był w celach religijnych. Zbudowany został na początku II wieku n.e., podczas rządów króla Rabela II, a inskrypcja znaleziona w pobliżu sugeruje, że mógł powstać ku pamięci króla Nabatejczyków Obodasa II. W czasach bizantyjskich chrześcijanie ponownie wykorzystali budowlę jako kaplicę, a na tylnej wewnętrznej ścianie wykuli krzyże. Stąd wzięła się nazwa Klasztor (Monastyr).

Monastyr w Petrze i osiołki po drodze

Jedyne na co trzeba uważać po drodze do Klasztoru to osiołki, wożące tam i z powrotem tych bardziej leniwych albo słabszych turystów. Osiołki miały to do siebie, że kiedy już nabrały prędkości to nie wyglądały jakby chciały zwalniać, sprawnie pokonując kolejne stopnie. Muszę też przyznać, że Ci powiedzmy leniwi turyści w przypadku zbiegania osiołka z góry, musieli mieć sporo odwagi, bo schody były po prostu wyślizgane.

Youtube video

Zachęcam do odwiedzenia pozostałych moich postów o Petrze jak i obejrzenia filmu na YouTubie. 😀 🙂

 

Jeden z największych grobowców Petry na fotografiach

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *