zdjęcia | komentarze
Wykute w skałach grobowce Petry
Najsłynniejsze budowle Petry to monumentalne, wykute w skałach grobowce budowane na zboczach otaczających ją wzgórz. Skarbiec Faraona, Groby Królewskie, Klasztor i wiele innych, z fasadami wykutymi w litej skale stanowią najbardziej charakterystyczny element nabatejskiej sztuki i architektury. Bogato zdobione, o różnych kolorach zależnych od koloru piaskowca, w którym zostały wyrzeźbione.

Zgodnie ze starożytnym zwyczajem groby budowane były poza granicami miasta, dlatego w Petrze głównie skoncentrowane są one w okolicy teatru, ale także na każdym pobliskim zboczu dookoła miasta, a nawet jeszcze przed wejściem do Siq’u, jak np. Grób Obeliskowy. Nie wszystkich jednak stać było na wyszukane grobowce, więc poza tymi najbardziej monumentalnymi z łatwością dostrzec można również maleńkie groby zupełnie bez żadnej ozdobnej fasady, a nawet podziemne groby zbiorowe, gdzie zmarłemu przysługiwała jego własna nisza (to już nie tak łatwo znaleźć 😛 ). Wybór grobu i jego dekoracji zależał od pozycji społecznej, majętności oraz osobistych preferencji zainteresowanego.

Skarbiec Faraona
Skarbiec Faraona (Al-Khazneh) to najbardziej znany grobowiec Petry. Jego nazwa wywodzi się z lokalnej legendy, według której w urnie na szycie grobowca ma znajdować się skarb ukryty przez faraona. Wyrafinowane rzeźbienia Skarbca Faraona i jego niemal barokowa architektura przetrwały prawie nienaruszone, dzięki dobremu położeniu pomiędzy wysokimi ścianami wąwozu, chroniącymi fasadę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi 🙂 . Wygląd Skarbca sprawił, że niektórzy uczeni zaczęli dopatrywać się w nim świątyni, jednak struktura budowli, jak i bogate zdobienia o symbolice związanej z pochówkami, potwierdzają, że jest to grobowiec królewski, prawdopodobnie stworzony dla nabatejskiego króla Aretasa III i pochodzi z późnego okresu hellenistycznego (I w. p.n.e.).

Groby Królewskie
Jednak Skarbiec Faraona to zdecydowanie początek, a idąc dalej w głąb Petry z łatwością zauważymy inne imponujące grobowce.
Zdecydowanie wyróżniające się fasady posiadają tzw. Groby Królewskie. Mimo, że nie określono dokładnie do kogo należały, ich uprzywilejowane położenie, ogromne rozmiary fasad i dekoracyjność sugerują, że powstały dla osób wysoko postawionych, prawdopodobnie królewskiego pochodzenia.

Monumentalny Grób Pałacowy
Najbardziej wyróżniające się z nich to Grób z Urną, Grób Jedwabny, Grób Koryncki i Grób Pałacowy. Grób z Urną posiada kolumnadowy dziedziniec na wysokich arkadach. Z inskrypcji wewnątrz jego obszernej komory grobowej wiemy, że w latach 446-447 został zmieniony na kościół. Grób Koryncki stanowi fuzję lokalnych elementów z cechami hellenistycznymi, natomiast jego górna część jest bardzo podobna do tej w Skarbcu Faraona. I wreszcie Grób Pałacowy, którego monumentalna i bogato zdobiona fasada przypomina scenę greckiego teatru.
Inne wykute w skałach grobowce Petry
Błąkając się po Petrze można spotkać jeszcze wiele ciekawych grobowców. Ukryte wśród wzgórz są groby rzymskich żołnierzy, np. te w okolicy tzw. Górnego Miejsca Ofiarnego. Z resztą długie wędrówki są jakby wpisane w wizytę w Petrze. Jedną z nich można zakończyć przy największym ze wszystkich grobowców, tzw. Klasztorze (Ad-Dajr), tylko trzeba jeszcze zejść 🙂 😛 .
Youtube video
Zachęcam do odwiedzenia pozostałych moich postów o Petrze jak i obejrzenia filmu na YouTubie. 😀 🙂
Skarbiec Faraona i Groby Królewskie – grobowce Petry na fotografiach
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂