Jordania

Skarbiec Faraona i wykute w skałach grobowce Petry

Petra NadSkarbcem DSC 1759 mini
zdjęcia | komentarze
Grobowce wykute w skale

Najsłynniejsze budowle Petry to monumentalne grobowce budowane na zboczach otaczających ją wzgórz. Z fasadami wykutymi w litej skale stanowią najbardziej charakterystyczny element nabatejskiej sztuki i architektury. Bogato zdobione, o różnych kolorach zależnych od koloru piaskowca, w którym zostały wyrzeźbione.

Zgodnie ze starożytnym zwyczajem groby budowane były poza granicami miasta, dlatego w Petrze głównie skoncentrowane są one w okolicy teatru, ale także na każdym pobliskim zboczu dookoła miasta, a nawet jeszcze przed wejściem do Siq’u, jak np. Grób Obeliskowy. Nie wszystkich jednak stać było na wyszukane grobowce, więc poza tymi najbardziej monumentalnymi z łatwością dostrzec można również maleńkie groby zupełnie bez żadnej ozdobnej fasady, a nawet podziemne groby zbiorowe, gdzie zmarłemu przysługiwała jego własna nisza (to już nie tak łatwo znaleźć 😛 ). Wybór grobu i jego dekoracji zależał od pozycji społecznej, majętności oraz osobistych preferencji zainteresowanego.

Skarbiec Faraona

Skarbiec Faraona (Al-Khazneh) to najbardziej znany grobowiec Petry. Jego nazwa wywodzi się z lokalnej legendy, według której w urnie na szycie grobowca ma znajdować się skarb ukryty przez faraona. Wyrafinowane rzeźbienia Skarbca Faraona i jego niemal barokowa architektura przetrwały prawie nienaruszone, dzięki dobremu położeniu pomiędzy wysokimi ścianami wąwozu, chroniącymi fasadę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi 🙂 . Wygląd Skarbca sprawił, że niektórzy uczeni zaczęli dopatrywać się w nim świątyni, jednak struktura budowli, jak i bogate zdobienia o symbolice związanej z pochówkami, potwierdzają, że jest to grobowiec królewski, prawdopodobnie stworzony dla nabatejskiego króla Aretasa III i pochodzi z późnego okresu hellenistycznego (I w. p.n.e.).

Groby Królewskie

Inne wyróżniające się fasady, to fasady tzw. Grobów Królewskich. Mimo, że nie określono dokładnie do kogo należały, ich uprzywilejowane położenie, ogromne rozmiary fasad i dekoracyjność sugerują, że powstały dla osób wysoko postawionych, prawdopodobnie królewskiego pochodzenia. Najbardziej wyróżniające się z nich to Grób z Urną, Grób Jedwabny, Grób Koryncki i Grób Pałacowy. Grób z Urną posiada kolumnadowy dziedziniec na wysokich arkadach. Z inskrypcji wewnątrz jego obszernej komory grobowej wiemy, że w latach 446-447 został zmieniony na kościół. Grób Koryncki stanowi fuzję lokalnych elementów z cechami hellenistycznymi, natomiast jego górna część jest bardzo podobna do tej w Skarbcu Faraona. I wreszcie Grób Pałacowy, którego monumentalna i bogato zdobiona fasada przypomina scenę greckiego teatru.

Błąkając się po Petrze można spotkać jeszcze wiele ciekawych grobowców. Ukryte wśród wzgórz są groby rzymskich żołnierzy, np. te w okolicy tzw. Górnego Miejsca Ofiarnego. Z resztą długie wędrówki są jakby wpisane w wizytę w Petrze. Jedną z nich można zakończyć przy największym ze wszystkich grobowców, tzw. Klasztorze (Ad-Dajr), tylko trzeba jeszcze zejść 🙂 😛 .

 

Fotografie z Petry

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *