Poreč – Bazylika Eufrazjusza i urokliwa wenecka starówka

Porec DSC 3324 mini
zdjęcia | komentarze
Starożytne rzymskie Parentium

Poreč to miasto położone na półwyspie Istria, w zachodniej Chorwacji, na obszarze zamieszkiwanym już od czasów prehistorycznych.

Parentium, czyli starożytna osada w okolicy współczesnego Poreča została założona prawdopodobnie przez Ilirów w V w. p.n.e.. W 177 r. p.n.e. iliryjska osada została podbita przez Rzymian. Rzymscy legioniści wznieśli castrum romanum (warowny obóz rzymski) na małym półwyspie, gdzie obecnie znajduje się centrum Poreča. W pierwszej połowie I w. p.n.e. Parentium uzyskało status rzymskiej kolonii Colonia Iulia Parentium, zamieszkanej przez rzymskich obywateli.

Bazylika Eufrazjusza

Chrześcijańska społeczność Parentium miała swojego biskupa już w IV wieku. W tamtym czasie na północnym krańcu miasta została wzniesiona pierwsza bazylika, oratorium św. Maurusa. Jednak po najeździe Gotów Parentium znacznie podupadło. W 539 r. miasto znalazło się pod panowaniem Cesarstwa Bizantyńskiego. Wówczas to, a dokładnie w latach 539-553 w czasie administracji biskupa Eufrazjusza, sufragana patriarchy Akwilei, na fundamentach oratorium św. Maurusa, wzniesiono wspaniałą bazylikę.

W ciągu wieków Bazylika Eufrazjusza była wielokrotnie przebudowywana, jednak przez wieki zachowały się trójnawowa bazylika i pałac biskupi z VI wieku, baptysterium z V wieku, a nawet oryginalne mozaiki posadzkowe z oratorium św. Maurusa. Apsydę bazyliki zdobią natomiast piękne mozaiki na złotym tle pochodzące z XV wieku. Wszystko to spowodowało, że bazylika, arcydzieło bizantyńskiej architektury, nosi imię biskupa Eufrazjusza, a w 1997 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Weneckie Parenzo

W 788 r. miasto przeszło pod rządy państwa Franków, którzy w XII wieku przekazali je patriarchom Akwilei. W 1267 r. Parenzo było pierwszym istryjskim miastem, które dobrowolnie stało się częścią Republiki Weneckiej i tak pozostało przez następne 5 wieków. W tamtym okresie powstało wiele zabudowań, pałaców czy placów w stylu gotyku weneckiego. Po upadku Republiki Weneckiej Parenzo przeszły pod rządy Habsburgów. Jednak w 1918 r. po zakończeniu I wojny światowej i upadku Monarchii Habsburgów, Parenzo weszło w skład Królestwa Włoch.

Współczesny Poreč

W czasie II wojny światowej zostało dotkliwie zbombardowane, a zniszczeniu uległo 75% zabudowy. Po zakończeniu wojny, Parenzo zostało zajęte przez Jugosławian, jego nazwa została zmieniona na Poreč. Populacja włoska opuściła miasto.

Mimo tych wszystkich zawirowań Poreč ma wiele włoskiego uroku. 🙂 Wśród ruin, pustych miejsc po dawnych, pięknych pewnie kamienicach znajdziemy wiele weneckich detali, przypominających o dawnej świetności tego obecnie dość małego przybrzeżnego miasteczka.

 

Fotografie z Poreča

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *