zdjęcia | komentarze
Rzymskie Ruvinium
Na długo przed podbiciem Istrii przez Rzymian, w miejscu współczesnego Rovinja około VII wieku p.n.e. istniała już osada założona przez plemię Ilirów lub Wenetów. Rzymianie po zajęciu osady w 129 r. p.n.e. zbudowali na wyspie port nazwany przez nich Arupinium albo Mons Rubineus. Z czasem jego nazwa zmieniła się na Ruginium, aż wreszcie Ruvinium.

Po upadku Imperium Rzymskiego Ruvinium zostało włączone do Bizancjum, a dalej jego historia potoczyła się podobnie do historii położonego niedaleko Parenzo (Poreč).
Rovigno – jedno z najważniejszych miast weneckich w Istrii
Po kolejnych zmianach władców, zniszczeniu przez Saracenów i piratów w IX i X wieku, nadeszły lepsze czasy. Od 1283 do 1797 roku Rovigno było częścią Republiki Wenecji.

Jako jedno z najważniejszych miast weneckich w Istrii, Rovigno zostało znacznie ufortyfikowane. Miasto otoczyły podwójne mury obronne z trzema bramami miejskimi. Jedna z nich, zwana Łukiem Balbiego, pochodząca z 1680 r. wciąż stoi dzisiaj na swoim miejscu, sprawiając wrażenie jakby ciasno wciśniętej między otaczające ją kamienice. Niedaleko Łuku Balbiego znajduje się inna charakterystyczna pamiątka z czasów weneckich, późnorenesansowa wieża zegarowa.
W 1763 r. zasypano kanał dzielący wyspę od wybrzeża. Rovigno zostało połączone ze stałym lądem.

Rovigno w granicach Jugosławii, zmiana nazwy miasta na Rovinj
Po zakończeniu II wojny światowej Rovigno, jak inne miasta Istrii, znalazło się w obrębie Jugosławii. Jego nazwa została zmieniona na Rovinj. Zgodnie z ostatim spisem z 1911 r. Rovigno zamieszkane było w 97,8% przez populację włoską, jednak po zmianie granic Włosi w większości opuścili miasto. Obecnie obie nazwy miasta są oficjalnie uznane.
Port na wybrzeżu Adriatyku
Współczesny Rovinj to miasto niesamowicie kolorowe. Włoski charakter i urok miasta przyciąga tłumy ludzi. Do tego wszędobylskie, pachnące, lawendowe sklepiki i stragany, pełne lawendowych pamiątek. Kręte uliczki i zaułki prowadzą na szczyt wyspy, do Kościoła św. Eufemii, którego dzwonnica usilnie przywodzi na myśl Kampanilę św. Marka w Wenecji, na której wzór została zaprojektowana. 🙂 Zatłoczona marina przypomina nam, że mimo niezliczonej liczby turystów Rovinj, a właściwie Rovigno to też przecież port rybacki na północnym wybrzeżu Adriatyku.
Fotografie z Rovinja (Rovigno)
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂