zdjęcia | komentarze
Sala Colonia – starożytny, rzymski port w Maroku
Rabat, czyli dzisiejsza stolica Królestwa Maroka jest miastem, które zachowało wiele prowincjonalnego uroku. Położony jest przy ujściu rzeki Wadi Bu Rakrak. Jednak pierwszymi osadnikami na tym terenie byli prawdopodobnie Fenicjanie. Założyli oni tu jeden ze swoich portów morskich oraz emporium o nazwie Shalat. Później Rzymianie w pobliżu wybudowali swoje własne miasto, znane jako Sala Colonia. Rzymski historyk Ptolemeusz, wspominał o nim pod nazwą Sala.

Sala Colonia i Lixus były najważniejszymi portami morskimi wzdłuż wybrzeża Atlantyku rzymskiej prowincji Mauretania Tingitana. Przez Salę przechodziła też jedna z najważniejszych rzymskich dróg w Mauretanii, prowadzących nad Ocean Atlantycki. Inna prowadziła na południe do Anfy (obecna Casablanca). Sala od II w. n.e. była również centrum Chrześcijaństwa. Po upadku Imperium Rzymskiego aż do VII w. Sala Colonia zamieszkana była przez schrystianizowanych Berberów.
Kasbah Udayas – niebiesko-biała cytadela nad Atlantykiem
W X wieku Umajjadzi z Kordoby lub ich sojusznicy z berberyjskiego plemienia Zenata zbudowali ribat (ufortyfikowany klasztor lub warownię) przy ujściu rzeki Wadi Bu Rakrak, aby bronić się przed Berberami Barghawata, którzy ustanowili państwo na południu. Ribat najprawdopodobniej znajdował się w tym samym miejscu, co obecna Kasbah Udayas (Udajów), ale jego lokalizacja nie została potwierdzona przez historyków.

Chellah – królewska nekropolia
W połowie XII w. rządzący już wówczas Maghrebem berberyjscy Almorawidzi, zostali obaleni przez Almohadów. Pozostałości starożytnego miasta Sala Colonia zostały wykorzystane jako miejsce dla królewskich pochówków, święta nekropolia (Chellah).
Rabat – port berberyjskich piratów
W 1146 r. władca Almohadów, Abd al-Mu’min, przekształcił ribat w fortecę, która odtąd służyła jako baza do ataków na Półwysep Iberyjski. Był to również port berberyjskich piratów, którzy w 1627 r. zjednoczyli się z leżącym obok Salé (w XVI i na początku XVII w. najważniejszy port na marokańskim wybrzeżu) i stworzyli nawet swoją Republikę. Piraci z Rabatu napadali na statki aż do początku XIX wieku.

Rabat – współczesna stolica Maroka
Na początku XX w. Francuzi przenieśli stolicę Maroka z Fezu do Rabatu. Po odzyskaniu niepodległości przez Maroko w 1955 r., król Maroka Muhammad V, pozostawił stolicę swojego królestwa w Rabacie.
Zabytki Rabatu
Dzisiaj najciekawsze zabytki Rabatu rozrzucone są po całym mieście. Obok mauzoleum Muhammada V znajduje się Wieża Hassana, czyli minaret górujący wśród ruin XII-wiecznego Meczetu Hassana, który choć nigdy nie ukończony miał być największym meczetem na świecie.
Jednak moją uwagę chyba najbardziej przyciągnęła, sąsiadująca ze starą mediną Rabatu, Kasbah Udayas. Jej biało-niebieskie, urokliwe uliczki 🙂 mogą oczarować niemal każdego turystę, choć trzeba przyznać, że Kasbah jest bardzo zaniedbana. Podobnie jak Wieża Hassana, Kasbah Udayas została wpisana na listę UNESCO.
Fotografie z Rabatu
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂