zdjęcia | komentarze
Yu Gardens Bazaar – targ i Ogrody Yu
Szanghaj mimo, że kojarzony głównie z wysokimi, szklanymi wieżowcami, kryje w sobie również miejsca z urokliwą chińską architekturą. Głównie są to buddyjskie świątynie czy chińskie ogrody, ale przy jednym z nich powstał kompleks handlowy w starym stylu, Yu Gardens Bazaar.

Yu Gardens Bazaar przyciąga tłumy i jest niesamowicie popularny także wśród turystów. Budynki z fantazyjnymi dachami są naprawdę atrakcyjne. Sklepy ze wszystkim, od turystycznych pamiątek do specyfików chińskiej medycyny przyciągają mnóstwo kupujących. Dodatkowo wszędobylski zapach smażonego jedzenia, niesamowity tłok i nawet kawiarnie wypełnione po brzegi. Takie tłumy to tylko w Chinach. 😛 Mimo niemal przytłaczającego harmideru, czarujące budynki i jeziorka z liliami prowadzą w stronę Ogrodów Yu (Yu Yuan).

Pośrodku całego kompleksu znajduje się Huxinting Teahouse, wybudowany w 1784 r. przez kupców bawełny, a pod koniec XIX wieku zmieniony na kawiarnię. Ta stara kawiarnia dokoła otoczona jest zygzakowatymi mostkami, chroniącymi ją przed złymi duchami, które jak wiadomo nie potrafią skręcać. 😀
Świątynia Boga Miasta
W innej części Yu Gardens Bazaar, w labiryncie uliczek ukrywa się Świątynia Boga Miasta (w tym przypadku Szanghaju). Pamiętająca jeszcze czasy dynastii Ming, kiedyś zajmowała teren wielkości całego targu Yu i była miejscem kultu patrona Szanghaju.

Świątynia Nefrytowego Buddy
Świątynia Nefrytowego Buddy jest znacznie bardziej okazała i najsłynniejsza ze wszystkich świątyń Szanghaju. Wybudowana została w 1882 r. dla uczczenia dwóch jadeitowych figur Buddy, przywiezionych z Birmy. Po pożarze w 1918 r. została przeniesiona w obecne miejsce. Po objęciu władzy przez komunistów została zamknięta i stan ten trwał aż 30 lat. Wybudowana w stylu południowej dynastii Song, ma ostro zakrzywione okapy dachów jak i ozdobne figurki na dachach.
Trzy główne budynki połączone są dwoma dziedzińcami. Zaczynamy od Niebiańskiej Sali Królewskiej, przechodząc przez Wielką Salę Wspaniałości z trzema siedzącymi obok siebie złotymi figurami Buddy (wcieleniami Buddy). Jednak najznakomitsze ze wszystkich są owe jadeitowe figury leżącego i siedzącego Buddy. Obie pokryte białym nefrytem.
Fotografie z Szanghaju – świątynie Buddy
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube
Carly BB

Jestem nieznużoną pasjonatką podróży, archeologii, fotografii i tańca 🙂 Na tej stronie staram się łączyć pierwsze trzy elementy 😛 i pokazywać, że podróże stają się zdecydowanie ciekawsze kiedy odkrywamy zwiedzane miejsca, a często niepozorne ruiny kryją najciekawsze historie 🙂